استفاده از فیلترشکن به‌طور رسمی ممنوع شد


شورای عالی فضای مجازی مصوبه جدیدی در ۶ ماده ابلاغ کرده است که مهمترین بند آن ممنوعیت استفاده از فیلترشکن‌ها مگر با داشتن مجوز قانونی است.

تا پیش‌ از این، فقط فروش فیلترشکن جرم بود، اما حالا استفاده از فیلترشکن هم ممنوع می‌شود. این تصمیم را شورای عالی فضای مجازی در مصوبه «بررسی راهکارهای افزایش میزان سهم ترافیک داخلی و مقابله با پالایش‌شکن‌ها» گرفته است.

در تبصره ماده ۶ این مصوبه گفته شده است که کارگروهی ۷ نفره برای «بررسی ساماندهی وضعیت ابزارهای پالایش‌شکن» تشکیل شود. این کارگروه بایستی با مسئولیت رئیس مرکز ملی فضای مجازی و عضویت دادستان کل کشور، وزرای اطلاعات، ارتباطات، نماینده سپاه پاسداران و دو نفر از اعضای حقیقی شورای عالی فضای مجازی تشکیل شود و نتیجه بررسی را به شورای عالی ارائه کند.

همچنین ماده ۴ این مصوبه درباره ایجاد دسترسی کاربران به سکوهای پرکاربرد خارجی اما در قالب‌های حکمرانی‌پذیر گفته است:

با هدف رفع نیاز و ایجاد تنوع در سبد مصرف کاربران با سازوکارهای حکمرانی‌پذیر، تنظیم‌گران بخشی موظف هستند در حوزه تنظیم‌گری خود ظرف مدت یک ماه، خدمات و سکوهای پرکاربرد (بالفعل یا بالقوه) خارجی را شناسایی و امکان فنی برای دسترسی کاربران به خدمات مفید خارجی را در قالب‌های حکمرانی‌پذیر (همچون پنجره دسترسی روی سکوهای داخلی، مذاکره برای تأسیس نمایندگی داخل کشور، درگاه‌های متنوع حکمرانی‌پذیر با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تنظیم‌گری حاکمیتی، و…) بررسی نموده و ضوابط ارائه خدمات یاد شده را به مرکز ملی فضای مجازی کشور ارائه کنند. مرکز ملی نیز ضوابط واصله را بر اساس شاخص‌های حکمرانی‌پذیری و فنی، ارزیابی و مجوز لازم را به تنظیم‌گران بخشی برای فعالیت بخش خصوصی تحت نظارت آنها بدهد.

از طرفی، در ماده ۵ این مصوبه برای مقابله با تحریم‌ها در حوزه فناوری، وزارت ارتباطات موظف شده است که خدمت رایگان «تحریم‌شکن» را فراهم کند.

به‌منظور مقابله با تحریم‌های ظالمانه خارجی در حوزه فناوری، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف است خدمت تحریم‌شکن́ را به‌شکل رایگان فراهم کند. همچنین آن وزارتخانه موظف است درصورت تمایل بخش خصوصی، مجوز لازم را اعطا و زمینه را برای فعالیت آن‌ها در ارائه خدمات تحریم‌شکن فراهم کند.

البته وزیر ارتباطات امروز صبح در جمع خبرنگاران درباره مصوبه جدید شورای عالی فضای مجازی درباره استفاده از فیلترشکن‌ها اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است که این موضوع را از صداوسیما شنیده و هنوز به‌طور رسمی به وزارت ارتباطات ابلاغ نشده است.

نظر شما درباره این مصوبه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید