اندروید 15 وضعیت حافظه گوشی را نشان می دهد


گوگل در جدیدترین اقدام خود بر روی ویژگی جدیدی کار می کند که به شما کمک می کند سلامت تراشه حافظه گوشی خود را درک کنید.

سالم نگه داشتن گوشی شما دیگر محدود به باتری نیست. بر اساس گزارش ها، اندروید 15 در تلاش است تا ویژگی جدیدی را اضافه کند که به کاربران امکان می دهد سلامت حافظه ذخیره سازی گوشی خود را ببینند. این ویژگی مشابه ویژگی وضعیت باتری در برخی از گوشی ها است، فقط این بار به جای باتری، تراشه ذخیره سازی را نشان می دهد.

به این ترتیب یک API جدید به سیستم عامل اختصاص داده می شود و وضعیت حافظه را نمایش می دهد. در حال حاضر هیچ راهی برای تعیین میزان حافظه خالی گوشی وجود ندارد. بنابراین این مشکل می تواند برای کاربران مشکل ساز شود. مانند هر قطعه سخت افزار دیگری، تراشه های ذخیره سازی با گذشت زمان فرسوده می شوند و در نهایت از کار می افتند. اما با کمک قابلیت جدید اندروید 15 می توانید میزان حافظه باقیمانده را دریابید.

ویژگی جدید بر اساس اطلاعات خود تراشه ذخیره سازی ساخته شده است. اکثر تلفن های مدرن از نوعی فضای ذخیره سازی به نام UFS استفاده می کنند. این نوع حافظه ها دارای نشانگرهای داخلی هستند که میزان استفاده از حافظه را نشان می دهد. اندروید 15 به این اطلاعات دسترسی پیدا کرده و به صورت درصدی نمایش می دهد.

Storage Health هنوز در حال توسعه است و ممکن است برای همه گوشی‌های اندروید 15 در دسترس نباشد، اما احتمالاً گوشی‌های پیکسل گوگل جزو اولین گوشی‌هایی هستند که از آن پشتیبانی می‌کنند. پس از در دسترس قرار گرفتن، کاربران می توانند از عمر مفید حافظه گوشی خود مطلع شوند.

شاید برای اکثر افراد این عملکرد چندان مهم نباشد. با این حال، یک ویژگی عملی در نظر گرفته می شود. اگر متوجه کاهش فضای ذخیره‌سازی شدیم، می‌توانیم قبل از اینکه خیلی دیر شود، گوشی خود را ارتقا دهیم یا حتی از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنیم. قابلیت نمایش سلامت تراشه ذخیره سازی نیز می تواند به کاربران کمک کند تا گوشی های هوشمند خود را در زمان مناسب بخرند یا بفروشند.