انواع سرمایه گذارانی که هر استارت آپی باید به آنها توجه کند – NEXEA


اکثر شرکت های استارت آپی برای حمایت از سرمایه گذاری های جدید خود به سرمایه گذاران متکی هستند. چه شرکت محصول جدیدی را عرضه کند، چه تجهیزات خود را ارتقا دهد یا عملیات را گسترش دهد، سرمایه سرمایه گذار می تواند کمک های ارزشمندی را ارائه دهد.

این حتی ممکن است از شما ناشی شود که به عنوان یک سرمایه گذار سرمایه خود را در شرکت خود سرمایه گذاری می کنید. با وجود اینکه نمونه‌های متعددی از افرادی وجود دارد که سرمایه‌گذاری شرکت‌های خود را با راه‌اندازی و ریختن تمام درآمد و سرمایه خود در یک شرکت تامین می‌کنند، این تکنیک برای بسیاری از افرادی که تازه شروع به کار کرده‌اند، گاهی بسیار سخت و غیرممکن است. معمولاً استارت‌آپ‌های نوپا از سرمایه‌گذاران کمک می‌گیرند تا پایه‌ای محکم برای مفهوم و طرح خود فراهم کنند.

سرمایه گذار چیست؟

سرمایه گذار هر فرد یا سازمان دیگری (مانند یک شرکت یا صندوق سرمایه گذاری مشترک) است که پول را به امید کسب سود سرمایه گذاری می کند. سرمایه گذاران برای ایجاد نرخ بازده و دستیابی به اهداف مهم مالی مانند پس انداز برای بازنشستگی، پرداخت هزینه تحصیلات دانشگاهی، یا صرفاً جمع آوری ثروت اضافی در طول زمان، به ابزارهای مالی مختلف متکی هستند.

سهام، اوراق قرضه، کالاها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF)، اختیار معامله، معاملات آتی، ارز خارجی، طلا، نقره، برنامه‌های بازنشستگی و املاک و مستغلات تعدادی از ابزارهای سرمایه‌گذاری موجود هستند. سرمایه گذاران می توانند از منظرهای مختلف به احتمالات نگاه کنند و معمولاً به دنبال محدود کردن ریسک و در عین حال به حداکثر رساندن پاداش هستند.

سرمایه گذار با معامله گر یکی نیست. یک سرمایه گذار از سرمایه برای منافع بلندمدت استفاده می کند، در حالی که یک معامله گر با خرید و فروش مکرر سهام به دنبال درآمد کوتاه مدت است. به طور معمول، سرمایه گذاران با استقرار پول نقد در قالب سرمایه گذاری سهام یا بدهی، بازدهی کسب می کنند.

سرمایه گذاری های سهام شامل سهام مالکیت به شکل سهام تجاری است که می تواند سود سهام پرداخت کند و همچنین سود سرمایه ایجاد کند. سرمایه‌گذاری‌های بدهی می‌تواند به شکل وام‌هایی باشد که به افراد یا مشاغل دیگر داده می‌شود، یا می‌تواند به شکل خرید اوراق قرضه صادر شده توسط دولت‌ها یا شرکت‌هایی باشد که به صورت کوپن سود پرداخت می‌کنند.

انواع سرمایه گذاران

چهار تا هست انواع سرمایه گذاران که شامل:

https://www.youtube.com/watch?v=B_g5T0XU2Y0

انواع سرمایه گذاران

انواع مختلفی از سرمایه گذاران وجود دارند که هر کدام مجموعه ای از منابع، شایستگی ها و انگیزه های خاص خود را دارند. و بسته به طرح، نیازهای نقدی و اندازه شرکت، ممکن است یک نوع سرمایه گذار را بر دیگری ترجیح دهید. علاوه بر این، سلیقه شرکت در طول زمان متفاوت خواهد بود و پیشرفت شرکت نیز تغییر خواهد کرد.

در واقع، سرمایه گذاران یکی از مهم ترین مشارکت کنندگان در فرآیند شرکت هستند که کمیت و کیفیت تعامل آنها تعیین کننده موفقیت یا شکست شرکت است. به همین دلیل است که درک انواع مختلف سرمایه گذاران بسیار مهم است تا بتوانید تصمیم بگیرید که با کدام یک تماس بگیرید و چگونه به سرمایه گذار صحیح نزدیک شوید.

سرمایه گذار شخصی

بیشتر کارآفرینان شرکت به آشنایان صمیمی، اقوام یا خانواده برای کمک به آنها با سرمایه گذاری در شرکتشان، معمولاً در مراحل اولیه، متکی هستند. سرمایه گذاران شخصی از این نوع سرمایه گذاران هستند و در حالی که می توانند به امور مالی کمک کنند، محدودیتی برای میزان سرمایه گذاری آنها در شرکت شما وجود دارد.

متقاعد کردن یکی از عزیزان برای کمک به شما معمولاً ساده‌تر است، اما اسناد و مدارک زیادی لازم است و ممکن است برای کمک‌هایش نیز مالیات دریافت شود. بنابراین، اگر قصد دارید از یک سرمایه گذار شخصی کمک بگیرید، حتما با یک وکیل مشورت کنید تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری شود.

سرمایه گذار فرشته

سرمایه گذاران فرشته افرادی هستند که در مشاغل کوچک یا کارآفرینان نوظهور سرمایه گذاری می کنند. این شناخته‌شده‌ترین شکل سرمایه‌گذار است و بیشتر مردم نام آن را شنیده‌اند. یک سرمایه گذار فرشته حتی ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده صاحب شرکت باشد.

سرمایه گذاری فرشته اغلب یا پول یکبار مصرف برای شرکت است یا سرمایه گذاری مداوم برای کمک و پیشبرد شرکت در مراحل اولیه آن، آنها معمولاً شرایط بسیار بهتری را نسبت به سایر انواع سرمایه گذاری فراهم می کنند. دلیل این امر این است که آنها به جای سودآوری شرکت، روی کارآفرینی که در حال راه اندازی یک تجارت است، سرمایه گذاری می کنند. به طور خلاصه، آنها همیشه علاقه مند به کمک به شرکت ها در مراحل اولیه خود هستند تا اینکه از آنها سود ببرند. سرمایه گذاران فرشته همچنین به عنوان فرشتگان تجاری، سرمایه گذاران اولیه، سرمایه گذاران خصوصی، سرمایه گذاران فرشته یا سرمایه گذاران اطلاعات نیز شناخته می شوند.

سرمایه گذار خطرپذیر

سرمایه‌گذار خطرپذیر (VC) سرمایه‌گذاری است که به شرکت‌هایی با پتانسیل رشد بلندمدت کمک مالی می‌کند. بانک‌های سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاران ثروتمند و سایر موسسات مالی سرمایه‌گذاران معمولی هستند. آن‌ها معمولاً در شرکتی سرمایه‌گذاری می‌کنند که معتقدند پتانسیل گسترش را دارد، در ازای سهام در شرکت و در تصمیم‌گیری شرکت. بسیاری از کسب‌وکارها این نوع سرمایه‌گذاران را انتخاب می‌کنند زیرا هم پول نقد آزاد و هم مشاوره یک فرد با تجربه و واجد شرایط را ارائه می‌کنند.

در یک معامله VC، بخش عمده ای از مالکیت شرکت ایجاد می شود و از طریق مشارکت های محدود جداگانه ایجاد شده توسط شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر به گروهی منتخب از سرمایه گذاران فروخته می شود. گاهی اوقات، این مشارکت ها از مجموعه ای از مشاغل مشابه تشکیل می شوند.

تمایز اصلی بین قراردادهای سهام عادی و معاملات سرمایه گذاری خطرپذیر این است که معاملات VC اغلب بر شرکت هایی در حال توسعه تمرکز می کنند که برای اولین بار به دنبال مقدار زیادی سرمایه هستند. بنابراین، اگر می خواهید پول زیادی برای کسب و کار خود و همچنین تخصص و درک طولانی مدت داشته باشید، این یک جایگزین هوشمند است.

سایرین (وام دادن همتا به همتا)

وام دهندگان همتا به همتا سازمان ها یا افرادی هستند که به صاحبان شرکت های کوچک وام می دهند. با این حال، برای به دست آوردن این بودجه از این نوع سرمایه گذاران، مالکان باید با سازمان هایی که در وام دهی همتا به همتا تخصص دارند درخواست دهند. هنگامی که شرکت درخواست مالک را تأیید کرد، وام دهندگان تصمیم خواهند گرفت که آیا شرکت برای سرمایه گذاری آنها مناسب است یا خیر.

ویژگی های انواع سرمایه گذاران

ویژگی های انواع سرمایه گذاران

انواع مختلفی از پروفایل های سرمایه گذار وجود دارد. از این رو، در حالی که هر فرد دارای مشخصات سرمایه گذاری و ترجیحات سرمایه گذاری منحصر به فردی است، سرمایه گذاران ممکن است بر اساس میزان ریسکی که آماده مواجهه با آن هستند به سه گروه اصلی تقسیم شوند.

بر اساس میزان تحمل ریسک، سه دسته سرمایه گذاران به شرح زیر هستند:

سرمایه گذار محافظه کار

امنیت سرمایه وی اولین و بزرگترین دغدغه این نوع سرمایه گذاران است. او نمی تواند از مبلغ اولیه ای که سرمایه گذاری کرده است ضرر کند. در نتیجه، او یک سرمایه‌گذار کم‌ریسک است که به احتمال زیاد شب‌های بی‌قراری را در یک زمان پرتلاطم بازار خواهد داشت.

در نتیجه، یک سرمایه گذار کم ریسک احتمالاً از محصولات بدهی راضی است. او از احتمال رشد سرمایه معتدل با بازدهی پایدار بدش نمی آید زیرا انتظاراتش خیلی زیاد نیست.

سرمایه گذار متوازن

این شخص برای افزایش ارزش دارایی خود آماده پذیرش کمی ریسک است. در نتیجه، او نسبت به یک سرمایه گذار محتاط بیشتر در برابر نوسانات تحمل می کند، اما آمادگی سرمایه گذاری در دارایی های پرخطر در ازای بازدهی بالاتر را نخواهد داشت.

یک سرمایه گذار با ریسک متوسط ​​برای دستیابی به تعادلی از ثبات و رشد تلاش می کند. پرتفوی او ترکیبی از بدهی برای ثبات و ابزارهای دارای ارزش است که در مشاغل قابل اعتماد سرمایه گذاری می کنند.

سرمایه گذار تهاجمی

همانطور که از نام آن پیداست، این فرد می تواند با نوسانات کوتاه مدت بازار مقابله کند. او ترسی ندارد که پورتفولیوی خود را در معرض ریسک قابل توجهی قرار دهد تا به رشد بیشتری دست یابد. تمایز اولیه بین یک سرمایه گذار تهاجمی و یک سرمایه گذار با ریسک کم یا متوسط ​​این است که او مایل به پذیرش ریسک بیشتر است. چنین سرمایه گذارانی با مشخصات سرمایه گذار رقابتی نیز مایل به انتخاب محصولات اهرمی مانند مشتقات سهام و سایر طبقات دارایی هستند.

چگونه به دنبال سرمایه گذار مناسب برای استارتاپ خود باشیم؟

اغلب گفته می‌شود که این چیزی نیست که شما می‌شناسید، بلکه مربوط به کسانی است که می‌شناسید، و همین امر در مورد یافتن نوع مناسب سرمایه‌گذاران نیز صادق است. در واقع، بسیاری از سرمایه گذاران فقط به کارآفرینان جدیدی که وارد بازار می شوند گوش نمی دهند و توافق نامه را تأیید نمی کنند. این سرمایه گذاران بیشتر به سرمایه گذاران دیگر یا اخبار مربوط به یک محصول جدید که ارزش بازار بالایی دارد توجه می کنند.

برای روشن شدن موضوع، در اینجا چند روش وجود دارد که می تواند به شما در جذب سرمایه گذاران کمک کند تا بیایند و در خانه شما را بزنند:

فعال باشید

به جای اینکه منفعلانه منتظر باشید تا سرمایه گذاران با شرکت شما تماس بگیرند، با صحبت با افرادی که با آنها تجارت می کنید و شرکت در رویدادهای شبکه، فعالانه با سرمایه گذاران در حوزه صنعت خود ارتباط برقرار کنید. تماس‌های سرد و ایمیل‌ها معمولاً بی‌اثر هستند.

به جای پذیرش منفعلانه برگه مدت سرمایه گذار، برگه مدت خود را بسازید که پارامترهای سرمایه گذاری که برای شرکت شما منطقی هستند را قبل از نزدیک شدن به سرمایه گذاران توضیح می دهد. مشاوره حقوقی از یک منبع معتبر در طول فرآیند سرمایه گذاری بسیار ارزشمند است.

بدانید چه می خواهید

اگر برای پیمایش در دنیای تجارت به کمک نیاز دارید، ممکن است به یک سرمایه گذار عملی تر بخواهید، کسی که بتواند به شما مشاوره و راهنمایی بدهد و طناب زدن را به شما آموزش دهد. از طرف دیگر، ممکن است به دنبال یک سرمایه‌گذار خاموش باشید، کسی که بنشیند و به شما اجازه دهد کارتان را انجام دهید، بدون اینکه در فعالیت‌های روزانه شرکتتان دخالت کند.

بسیار مهم است که انتظارات خود را بیان کنید و دقیقا بدانید که از رابطه چه می خواهید، یا در نهایت با یک جنگ ناخوشایند اراده ها یا نزاع در مورد موضوعات به ظاهر کوچک روبرو خواهید شد.

یک پایگاه داده از نوع سرمایه‌گذارانی که می‌خواهید به آنها متصل شوید و همچنین کسانی که می‌توانند شما را با آنها مرتبط کنند، ایجاد کنید. همانطور که در مورد آنها بیشتر می آموزید و در معرض آنها قرار می گیرید، ممکن است حقایق خاصی را اینجا و آنجا اضافه کنید تا در مورد اینکه چه کسی را انتخاب کنید سردرگم نشوید.

در مورد گزینه های خود تحقیق کنید

در حالی که امکانات بی‌شماری تامین مالی وجود دارد، 4 مسیر اساسی برای شرکت‌های جدید عبارتند از: سهام خصوصی، سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و وام‌دهی همتا به همتا. فهرست نیازهای شخصی خود را بررسی کنید؛ آیا برای به حرکت درآوردن یک مفهوم سودآور، جهت، یک فشار کوچک یا مقدار زیادی پول می خواهید؟ پاسخ به سوالات شما به شما این امکان را می دهد که در کدام دوره شرکت کنید.

آشنایی با صنعت

در مورد صنعت با سرمایه گذار بحث کنید. آیا آنها درک می کنند که ممکن است همه چیز با چه سرعتی تغییر کند و در مورد ایده های جدید چقدر باید سازگار باشند؟ آیا آنها در هنگام درخواست مجوز با تشریفات اداری بوروکراسی غافلگیر می شوند یا با تغییرات پیش بینی نشده در جریان نقدی به دلیل تغییر قیمت مواد؟

شما باید اطمینان حاصل کنید که آنها از خطرات و موانع احتمالی صنعت آگاه هستند تا در هنگام رسیدن به مشکل مبهوت نشوند. اگر بازار شما را درک نکنند، نمی توانند ایده های شما را درک کنند.

نتیجه

اگرچه انواع مختلفی از سرمایه گذاران وجود دارد، انتخاب شما برای انتخاب یکی از آنها تأثیر زیادی بر کسب و کار شما خواهد داشت، چه بسیار یا ضعیف. بنابراین، برای برنامه ریزی و ارزیابی سرمایه گذار مورد نظر خود وقت بگذارید.

اطمینان حاصل کنید که این کسی است که وقتی اوضاع بد می شود شما و شرکتتان را رها نمی کند. درک چگونگی جستجوی سرمایه‌گذار مناسب برای استارت‌آپ خود اولین گام مهم برای همه مشاغل نوظهور است.

منابع

انتخاب سرمایه گذاران مناسب برای استارت آپ شما

انواع مختلف سرمایه گذاران

تعریف سرمایه گذار

سرمایه گذاری 2.0: کجا سرمایه گذاری کنیم: شما چه نوع سرمایه گذاری هستید؟

انواع سرمایه گذاران: هر آنچه که باید بدانید

دیدگاهتان را بنویسید