ایلان ماسک: ربات انسان نما Optimus در اواخر سال 2024 عرضه می شود


ایلان ماسک اخیرا گفته است که ربات انسان نمای Optimus تا اواخر سال 2024 یا اوایل سال 2025 وارد بازار خواهد شد.

تعداد محدودی از این ربات باید تا پایان سال 2024 در کارخانه تسلا استفاده شود و سپس شاهد فروش انبوه آن خواهیم بود.

تسلا به تازگی ویدئوی جدیدی از نسل جدید ربات Optimus منتشر کرده است که نشان می دهد این ربات به سرعت در حال پیشرفت است.

در حالی که به نظر می رسد ربات Optimus هنوز راه زیادی در پیش دارد تا اینکه واقعاً شبیه انسان شود، ویدیوی جدید نشان می دهد که این ربات برای انجام وظایف فنی بسیار مناسب است. به عنوان مثال، این ربات می تواند اشیاء را تشخیص دهد و به آنها واکنش مناسب نشان دهد.

ایلان ماسک ربات Optimus را در رویداد روز هوش مصنوعی تسلا در سال 2017 معرفی کرد. در آن زمان، این ربات به سختی می توانست به جلو حرکت کند یا کارهای فیزیکی انجام دهد. اکنون می بینیم که این ربات بسیار پیشرفته است و تقریباً مانند یک انسان رفتار می کند.

از نظر فنی، به نظر می رسد این ربات پیشرفت های خوبی داشته باشد که شامل کنترل موتور چرخان، سنجش و به خاطر سپردن محیط، آموزش هوش مصنوعی از طریق مشاهده انسان و دستکاری اشیا می شود. این موش همچنین می تواند اشیاء را از یک مکان بردارد و در جای دیگر به جستجو بپردازد.

موضوع مهم دیگر در توسعه ربات تسلا، سازگاری آن با شرایط واقعی محیط خارجی است. برای این منظور، مغز Optimus باید مانند مغز انسان اطلاعات را پردازش و تجزیه و تحلیل کند تا مانند ما جهان را درک کند. بنابراین استفاده از فناوری های مختلف در آن ضروری است.

برای مثال، دست‌های ما با سرعت 300 درجه در ثانیه حرکت می‌کنند، که اگر بخواهیم این مورد را در مورد Optimus اعمال کنیم، به صدها حسگر نیاز دارد. از این منظر می توان گفت که تسلا هنوز راه زیادی برای شبیه سازی انسان در ربات در پیش دارد.

ربات تسلا مکانیزم های پیشرفته و پیچیده ای دارد که به آن اجازه می دهد اشیا را بگیرد. انگشتان این ربات قابلیت هایی مشابه انگشتان انسان دارد و قادر به انجام کارهای مختلف خواهد بود.