با موتور جستجوی DuckDuckGo و نحوه عملکرد خط مشی داده آن آشنا شوید


در عصر سئو و کامپیوتری – و با آخرین حرکات پیرامون حفاظت از داده ها – آگاهی از اینکه کاربر چه داده هایی را در اختیار شرکت های بزرگ قرار می دهد و چگونه می توان از آن ها در آینده استفاده کرد در حال رشد است.

سایت هایی مانند DuckDuckGo نمونه های عملی از حرکاتی هستند که هدفشان تامین امنیت و حریم خصوصی کاربر است.

این موتور جستجو که به نوعی “رقیب گوگل” شناخته می شود، فضای خود را تسخیر کرد و در سال 2018 به مرز 30 میلیون جستجوی ماهانه رسید.

تفاوت بزرگ آن تضمین حریم خصوصی، امنیت و شفافیت در رابطه با حجم جستجوی کاربران است. در هر صورت، هنوز شک و تردیدهایی وجود دارد که کدام یک بهترین گزینه است و مزایا و معایب هر یک از وب سایت ها چیست.

در این پست اطلاعاتی در مورد DuckDuckGo آورده ایم تا تفاوت های اصلی آن و گوگل را متوجه شوید. این کار از موضوعات زیر انجام خواهد شد.

DuckDuckGo چیست و چگونه کار می کند؟

آیا می توانید بدون گوگل این روزها را تصور کنید؟ موتور جستجو در دوران مدرن عملاً حضور اجباری پیدا کرده است و همراهی عالی برای کودکان، جوانان و بزرگسالان در تمام گوشه و کنار جهان است.

از اطلاعات ساده گرفته تا سوالات پیچیده در هر زمینه ای از دانش، موتورهای جستجو در کل می توانند قبل و بعد در توزیع و درک اطلاعات در نظر گرفته شوند.

شنیدن عباراتی از جمله: “در زمان من، ما مجبور بودیم چندین دایره المعارف باز کنیم تا اطلاعاتی را که امروز در عرض 5 ثانیه روی صفحه نمایش ظاهر می شود، پیدا کنیم.”

با حرکت رو به جلو به امروز، جایی که ما یک دنیای کامل را در کف دست خود می یابیم، موتورهای جستجوی غیر از گوگل با متنوع ترین اهداف ساخته شده اند. چندین تفاوت قابل توجهی نشان نمی دهند یا به اندازه کافی برجسته نیستند، اما در مورد DuckDuckGo اینطور نیست.

این وب سایت که در سال 2008 در ایالات متحده ایجاد شد، حفاظت از داده ها و امنیت اینترنت را بر اساس سه اصل تضمین می کند، جمع آوری شده در وب سایت رسمی:

 1. هیچ اطلاعات شخصی تحت هیچ شرایطی ذخیره یا به اشتراک گذاشته نمی شود.
 2. تاریخچه جستجو فروخته نمی شود، بنابراین تبلیغاتی که رفتار کاربر را ردیابی می کند تحت تأثیر قرار نخواهید گرفت.
 3. مرور خصوصی محترم است و حتی با مرور در این حالت کاربر پیدا نمی شود.

در نتیجه، کاربر آزاد است که از پلتفرم فقط در چیزی که به ماهیت آن اشاره دارد، یعنی تحقیق، لذت ببرد.

تجربه کاربر در مورد جستجو تفاوت چندانی با گوگل ندارد. شما می توانید کلمات کلیدی را وارد کنید، در صفحات پیمایش کنید و به روشی ساده، راحت و شهودی به صفحات فرود هدایت شوید.

علاوه بر مرور نسخه وب، امکان دانلود اپلیکیشن موبایل، نصب افزونه مرورگر و دریافت خبرنامه های روزانه در خصوص حریم خصوصی، حفاظت از داده ها و امنیت اینترنت وجود دارد.

آیا ارزش استفاده از DuckDuckGo را دارد؟

به منظور درک اینکه آیا این ابزار واقعاً ارزش استفاده را دارد، ما لیستی از مزایا و معایب تهیه کرده ایم تا بدانید آنها چیست.

مزایای

این ابزار مفید، بصری است و دارای ویژگی های جالبی مانند توانایی فیلتر کردن محتوای بزرگسالان است. همچنین امکان جستجوی نتایج در یک بازه زمانی خاص وجود دارد.

وقتی دو موتور جستجو را در کنار هم قرار می دهیم، موضوع حریم خصوصی جالب ترین نکته است. اگر در اشتراک گذاری داده های خود احساس راحتی نمی کنید یا تحت تأثیر ردیابی تبلیغات قرار نمی گیرید، DuckDuckGo بهترین گزینه است.

برعکس

حتی با وجود نکات جذاب، پلتفرم همچنان نکاتی دارد که می توان آنها را منفی دانست.

اولین مورد، موضوع محبوبیت و سهولتی است که گوگل در زندگی روزمره کاربر به دست آورده است: در بسیاری از مرورگرها حتی لازم نیست “google.com” را تایپ کنید تا به نتایج جستجو هدایت شوید.

یکی دیگر از معایب، به گفته متخصصان، این واقعیت است که کارکردها و نوآوری های پلتفرم به ناچار از همان خط گوگل پیروی می کنند، بدون جایی برای چیزهای جدید و جذاب (به جز بحث امنیتی) که توجه عموم را به خود جلب می کند.

مثال بالا شباهت های زیادی را در تصاویر و پیمایش بین دو سایت هنگام جستجوی یک ویژگی خاص نشان می دهد. الگوریتم جستجوی محلی گوگل بسیار جامع است و توسط نقشه های گوگل پشتیبانی می شود.

هر موتور جستجو چگونه حفاظت از داده ها را مدیریت می کند؟

تفاوت اصلی، و آن چیزی که بیش از همه خودنمایی می کند، به کل موضوع حریم خصوصی و تجزیه و تحلیل داده های کاربر مربوط می شود.

گوگل به جمع آوری، ذخیره و توسعه هزاران روش برای شکل دادن به تجربه کاربر از تمام اطلاعاتی که در اینترنت گذاشته اید، معروف است.

این جمله معروف “من در گوگل در مورد کفش جستجو کردم و اکنون 5 آگهی فروشگاهی در تمام شبکه های اجتماعی من وجود دارد” است. تمام آثار باقی مانده توسط شخصی که از ابزار Google استفاده می کند به نوعی توسط این شرکت استفاده می شود.

برای تشریح پیامدهای عملی این استفاده، اجازه دهید درباره رسوایی که در سال 2018 کشف شد صحبت کنیم: گوگل حتی زمانی که سابقه موقعیت مکانی غیرفعال شده باشد، کاربران را ردیابی می کند.

حتی پس از عدم موافقت با اشتراک گذاری بلادرنگ مکان هایی که شخص در طول روز از آن عبور می کند، شرکت موفق شد آنها را جمع آوری کند و آنها را به تبلیغات یا داده هایی تبدیل کند تا از آنها به طرق مختلف استفاده کند که فهرست کردن آنها دشوار باشد.

رسوایی هایی مانند فروش داده های کاربران فیس بوک به شرکت ها برای مقاصد سیاسی نیز توجه و آگاهی از حفاظت از داده ها را افزایش داده است.

در اینجا به تأملی می پردازیم که چه «ردپایی» در اینترنت به جا می گذاریم و چگونه می توانند بر زندگی روزمره ما به شیوه های اسرارآمیز، ذهنی و قدرتمند تأثیر بگذارند که قادر به تغییر جهان بینی، آداب و رسوم، باورها و رفتار میلیاردها انسان است.

سپس DuckDuckGo به عنوان راهی برای ایجاد انقلابی در دسترسی به اطلاعات و ارائه آن در ذات خود پدیدار شد.، بدون خطوط کوچک یا ستاره در پایین صفحه. آسان است: اگر می خواهید چیزی را جستجو کنید، سایت آنجاست تا به شما پاسخ دهد.

تفاوت های مهم دیگر چیست؟

جدا از حفظ حریم خصوصی و همه بحث های محیط امنیت آنلاین، ابزارها تفاوت های عملی دارند. در زیر موارد اصلی را لیست می کنیم.

شخصی سازی

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، DuckDuckGo دو نوع اصلی سفارشی سازی را ارائه می دهد:

 • محتوای بزرگسالان؛
 • دوره زمانی انتشار (ساعت، روز، هفته یا ماه پیش).

علاوه بر این، این سایت امکان سفارشی سازی های جالبی از نظر طراحی مانند امکان مرور در حالت شب را فراهم می کند.

همچنین می توانید نوع فونت، اندازه و زبان نتایج جستجو را تغییر دهید.

تنوع ویژگی های مکمل

در حالی که هر دو مرورگر دارای عملکردهایی مانند جستجوی تصویر، ویدیو، اخبار و نقشه هستند، Google پا را فراتر گذاشته و برای کسانی که به دنبال خدمات خاصی هستند، امکانات بیشتری را ارائه می دهد:

 • خرید گوگل؛
 • ترندهای گوگل؛
 • موتور جستجوی پرواز؛
 • تحلیل مالی؛
 • جلسه اختصاصی بررسی و فروش کتاب;
 • دسترسی

در نسخه وب، گوگل به شما امکان می‌دهد با صدا جستجو کنید و همچنین صفحه‌کلید را مستقیماً روی صفحه نمایش خود ارائه می‌دهد.

علاوه بر این امکان برای کاربر برای دیکته کردن سوال خود، گوگل خود خلاصه ای از پاسخ اصلی را انتخاب کرده و آن را به صورت صوتی رونویسی می کند. در مورد تحقیق ما، دستیار مجازی گزیده ای از توضیح بازاریابی موجود در ویکی پدیا را خواند.

پاسخ های بهینه شده

وقتی محصولات خاصی را در گوگل جستجو می کنیم، در بیشتر مواقع سایت گزینه های خرید را در چندین صفحه با مقایسه قیمت ارائه می دهد.

در DuckDuckGo که اطلاعات را به صورت تحت اللفظی تر می خواند و نتایجی را برای مقالات و محتوای مرتبط با کلمه کلیدی ارائه می دهد، اینطور نیست.

موضوع مهم دیگر مربوط به نتایج حذف شده در گوگل است. هنگامی که موتور جستجو اقداماتی را تشخیص می دهد که به تجربه کاربر آسیب می زند، مجموعه ای از مجازات ها را اعمال می کند که حتی می تواند صفحات خاصی را “پنهان” کند.

!بنگ

یک ویژگی جالب موجود در DuckDuckGo !Bangs نام دارد. این امکان را به شما می دهد تا جستجوهای خاصی را در پلتفرم های متعدد، از نتفلیکس گرفته تا آمازون، از طریق eBay و Pinterest انجام دهید. به عنوان نمونه امتیاز یک سریال را در سایت نقد و بررسی imdb بگیریم.

پس از کلیک بر روی دکمه جستجو یا کلید enter، کاربر مستقیماً به صفحه جستجوی سایت هدایت می شود.

از کدام موتور جستجو استفاده کنم: Google یا DuckDuckGo؟

با دانستن هر دو موتور جستجو، ممکن است در نهایت یک سوال بزرگ ایجاد شود: بالاخره بهترین گزینه چیست؟

برای رسیدن به یک پاسخ باید چندین عامل شخصی را تحلیل کرد. بدیهی است که اولین آنها به راحتی که هر فرد هنگام به اشتراک گذاری داده های خود با شرکت های بزرگ احساس می کند، اشاره دارد.

برای مدت طولانی این وضعیت مورد بحث قرار نگرفت و رایج ترین اقدام پذیرفتن شرایط استفاده بدون حتی یک بار خواندن آنها بود. اکنون، با تمام اتفاقاتی که در جهان می گذرد، نگرانی در خط است.

با این حال، فراموش نکنید که علاوه بر گوگل، هزاران وب سایت، پلتفرم و اپلیکیشن دیگر نیز وجود دارند که خط جمع آوری و استفاده از داده های کاربران را دنبال می کنند.

اگر به مرور شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و اینستاگرام ادامه دهید، فکر نکنید که با استفاده از DuckDuckGo “محافظت” خواهید شد.

علاوه بر این، گوگل منابع دیگری نیز دارد که ما در روز از آنها استفاده می کنیم: نقشه های گوگل، جی میل، تقویم، یوتیوب، گوگل درایو و خود اندروید تنها برخی از نمونه های متعدد هستند.

از نظر قابلیت استفاده، ویژگی‌های فنی و دسترسی، گوگل با داشتن طیف بی‌نهایت گسترده‌تری از منابع، برنامه‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که تجربه جستجو را به سطح بالاتری می‌برد، در نهایت برنده می‌شود.

بنابراین، ارزش آن را دارد که تمرینی برای آگاهی و درک از عادات و باورهای شخصی انجام دهید که در این زمان چه چیزی برای شما منطقی تر است.

اگر این مقاله به شما کمک کرد تفاوت‌های DuckDuckGo و Google را درک کنید، و اینکه چگونه می‌توانند در زندگی روزمره شما مفید باشند، درباره SEO بیشتر بدانید، تکنیکی که می‌تواند و باید در هر موتور جستجویی اعمال شود!

دیدگاهتان را بنویسید