تاریخ عرضه ویندوز ۱۲ لو رفت


مدیرعامل کوالکام در جدیدترین مصاحبه خود به تاریخ عرضه‌ تراشه بعدی این شرکت همزمان با عرضه سیستم‌عامل ویندوز ۱۲ مایکروسافت اشاره کرد.

به گفته مدیرعامل کوالکام، لپ‌تاپ‌های ویندوزی مجهز به پردازنده‌ جدید اسنپدراگون ایکس الیت همزمان با سیستم‌عامل ویندوز ۱۲ مایکروسافت در اواسط سال ۲۰۲۴ عرضه خواهند شد.

پردازنده‌ اسنپدراگون ایکس الیت با فناوری ۴ نانومتری TSMC ساخته می‌شود و دارای ۱۲ هسته‌‌ی اوریون در سه کلاستر است.

گفتنی است مایکروسافت قرار است تغییراتی در ویندوز بعدی خود ایجاد کند تا با معماری آرم سازگارتر باشند. این تغییرات باعث خواهند شد تا لپ‌تاپ‌های ویندوزی مبتنی بر پردازنده‌ ایکس الیت تبدیل به رقبای جدی لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های اینتل شوند.

مایکروسافت اخیرا روی هوش مصنوعی متمرکز شده است انتظار می‌رود که ویندوز ۱۲ نیز با قابلیت‌های هوش مصنوعی عرضه شود. مایکروسافت همچنین به تازگی پردازنده‌های هوش مصنوعی Azure Maia و Azure Cobalt را معرفی کرده و به نظر می‌رسد که این پردازنده‌ها برای ویندوز ۱۲ طراحی شده‌اند.

البته توسعه ویندوز ۱۱ همچنان ادامه دارد و ظاهرا قرار است آپدیت ویندوز ۱۱ ۲۴H2 در سال جدید میلادی منتشر شود. این نرم‌افزار در نیمه دوم سال ۲۰۲۴ عرضه خواهد شد و باید ببینیم آیا ویندوز ۱۲ قبل از آن به دست کاربران خواهد رسید یا بعد از آن عرضه خواهد شد.

طبق یک گزارش جدید، بیش از ۴۰۰ میلیون دستگاه در سراسر جهان ماهانه از ویندوز ۱۱ استفاده می کنند. Windows Central گزارش داده که داده‌های داخلی مایکروسافت نشان می‌دهند که انتظار می‌رود تعداد کاربران ویندوز ۱۱ تا اواسط سال ۲۰۲۴ به ۵۰۰ میلیون دستگاه فعال ماهانه برسد.

مایکروسافت ویندوز ۱۱ را برای اولین بار در اکتبر ۲۰۲۱ معرفی کرد. ویندوز ۱۱ فقط با پردازنده‌هایی که از سال ۲۰۱۸ به بعد عرضه شده اند و با دستگاه‌هایی که از تراشه‌های امنیتی TPM پشتیبانی می‌کنند کار می‌کند.

این الزامات سخت افزاری باعث شده تا ویندوز ۱۱ از ویندوز ۱۰ عقب بماند. ما همچنین شاهد پذیرش کند این سیستم‌عامل در داده‌های نظرسنجی Steam بودیم، به طوری که ویندوز ۱۱ فقط ۳۷ درصد را به خود اختصاص داده است، در حالیکه این عدد برای ویندوز ۱۰ تقریباً ۶۰ درصد است. همچنین Statcounter سهم بازار ویندوز ۱۱ را حدود ۲۵ درصد دانسته که بسیار کمتر از سهم ۷۰ درصد ویندوز ۱۰ است.

دیدگاهتان را بنویسید