تبعیض نژادی – چیست، تعریف، مثال ها و اهمیت


تبعیض نژادی اغلب بر اساس کلیشه های فرهنگی است.

را تبعیض نژادی هست حذف یا ترجیح افراد به دلیل مسائل مربوط به نژاد آنها. این تمایز بیانگر آن است که برخی از افراد حقوق خود را نقض می کنند.

تبعیض نژادی می تواند همراه باشد نژاد پرستیکه مبتنی بر اعتقاد به برتری یک قوم بر بقیه است. اغلب اوقات به نظر می رسد که به آن مرتبط است بیگانه هراسی: طرد خارجی ها.

فهرست موضوع مقاله را مرور کنید.

تبعیض نژادی چیست

تبعیض نژادی شامل با توجه به ویژگی‌های بیولوژیکی یا فرهنگی، رفتار متفاوتی را با یک جامعه یا موضوع ارائه می‌کنند. اگرچه مفهوم رضا این دیگر معمولاً استفاده نمی شود زیرا در طول تاریخ از آن برای انگ زدن و ایجاد سلسله مراتب اجتماعی استفاده می شد، معمولاً به رنگ پوست و سایر ویژگی های قابل مشاهده

از آنجایی که هیچ محدودیت دقیقی برای گروه های نژادی وجود ندارد، این نوع تبعیض بر اساس یک سری از کلیشه ها y پیش داوری، تعصبات. نژادپرست به اعضای یک جامعه به دلیل ظاهر، سنت ها یا فرهنگشان ویژگی های خاصی را نسبت می دهد و افراد مذکور را به دلیل اینکه آنها پست یا حتی مضر تلقی می شوند، به حاشیه رانده و تحت آزار و اذیت قرار می دهد. نمی توان از ذکر این نکته غافل شد که همه انسان ها علاوه بر تعلق به یک گونه، در یک 99.9% در سطح ژنتیکی

ذکر این نکته مهم است که تبعیض نژادی می تواند خود را به طرق مختلف نشان دهد. از طریق بیان می شود خشونت کلامی یا سایر حملات نمادین، بلکه منجر به حملات فیزیکی، قتل و حتی در صورت تبلیغ توسط دولت می شود طرح های نابودی.

مبارزه با تبعیض نژادی از طریق ترویج شمول و احترام به تنوع بسیار مهم است.

از تجاوزات خرد تا نسل کشی

درک این نکته ضروری است که تبعیض نژادی همیشه مضر و خطرناک است. فراتر از دامنه متفاوت عدم تحمل، با شدت بیشتر یا کمتر، مبارزه با آن ضروری است.

به همین دلیل است که میکروآگرسیون ها: آن رفتارهای ظریفی که باعث گسترش تعصب نسبت به یک جامعه می شود. این اقدامات گاهی اوقات از طریق محتوای ظاهری طنز یا نظراتی که نامربوط به نظر می رسند اما معنای نمادین دارند، تحقق می یابد.

پرخاشگری نیز می تواند مستقیم باشد، با توهین ها o بازدید. در چنین مواردی قبلاً یک است جرم. وقتی وجود داشته باشد وضعیت پیچیده تر می شود نژادپرستی ساختاری y تبعیض نهادی: بنابراین، نفرت از نظر اجتماعی یا حتی توسط دولت تایید می شود.

در فاجعه بارترین اپیزودهای بشریت، تبعیض نژادی منجر به الف قتل عام: نابودی برنامه ریزی شده و سیستماتیک یک جمعیت. اتفاقی که برای او افتاد هولوکاستزمانی که نازیسم یهودیان، کولی ها و گروه های دیگر را قتل عام کرد.

تبعیض نژادی باعث ایجاد نابرابری اقتصادی می شود.

نمونه هایی از تبعیض نژادی

متأسفانه در طول تاریخ و حتی در زمان حاضر، نمونه های تبعیض نژادی فراوان است. علیرغم تلاش های جنبش حقوق مدنی برای حذف نابرابری، رفتار نژادپرستانه در بسیاری از نقاط جهان رایج بوده و هست.

ما می‌توانیم نمونه‌های روزمره تبعیض نژادی را پیدا کنیم مهاجرت مقصر مشکلات مختلف اقتصادی یا اجتماعی است. گاهی اوقات استدلال می شود که افراد ملیت های دیگر که بدون مدارک وارد کشوری می شوند، به اقتصاد آسیب وارد می کنند، بدون در نظر گرفتن این که به طرق مختلف (با نیروی کار خود یا پرداخت مالیات برای هر محصولی که خریداری می کنند، به ثروت محلی کمک می کنند. دو عامل را ذکر کنید).

تبعیض نژادی نیز زمانی ظاهر می شود فرصت برابر وجود ندارد از آنجایی که گروه های خاصی در دسترسی به شغل مشکل دارند. این خصوصیت اعضای گروه را محکوم به فقر می کند.

اگر بر روی آن تمرکز کنیم یهودستیزیبدیهی است که انگ همچنان بر قوم یهود سنگینی می کند که اعضای آن با طمع یا بخل همراه باشند. در واقع، آکادمی سلطنتی اسپانیا (RAE) معنای تبعیض آمیز صفت یهودی را تشخیص می دهد و آن را با ربا و طمع مرتبط می داند.

با تحلیل وقایع تاریخی، رژیم تفکیک نژادی معروف به آپارتاید تبعیض قانونی از این نوع در آفریقای جنوبی برای چندین دهه سفیدپوستان، اقلیت در آن کشور، در مقایسه با سیاه پوستان از امتیازات متعددی برخوردار بودند. فقط در آغاز دهه 1990 نظام حقوقی که از این تبعیض حمایت می کرد، برچیده شد.

از سوی دیگر، تبعیض نژادی یک مشکل اجتماعی با سابقه طولانی است ایالات متحده آمریکا. گروه هایی که از برتری سفیدپوستان دفاع می کنند، مانند کو کلوکس کلانانجام حملات از انواع مختلف علیه افراد آفریقایی تبار.

اگر چه کو کلوکس کلان و سایر جنبش‌های مرتبط در اقلیت هستند، خشونت نژادی اغلب ظاهر می‌شود. که در 2014، پس از قتل آمریکایی های آفریقایی تبار اریک گارنر y مایکل براون توسط افسران پلیس، جنبش به وجود آمد زندگی سیاهان مهم است که با تظاهرات و اعتراضات خواستار پایان دادن به تبعیض شدند.

اهمیت کنشگری

فعالیت گرایی در مبارزه با تبعیض نژادی کلیدی بوده است و همانطور که می توان مشاهده کرد زندگی سیاهان مهم است، آنچه باقی می ماند. میلیون‌ها نفر از افراد ناشناس سهم خود را در تغییر واقعیت انجام دادند، در حالی که چندین رهبر و شخصیت حقوق مدنی به دلیل تأثیر اجتماعی خود در مبارزه با تبعیض‌های قومی، مذهبی و نژادی در تاریخ ثبت شدند.

مارتین لوتر کینگ جونیور، پارک های رزا y مالکوم ایکساز جمله، برای مقابله با نژادپرستی شناخته می شوند. هر یک با روش ها و اقدامات خود توانستند بی عدالتی های نژادی را برجسته و محکوم کنند.