تحلیل SWOT چیست؟ | روش پیاده سازی + جدول swot دانلود رایگان


آیا تا به حال برنامه ریزی کرده اید و تلاش زیادی کرده اید اما به نتیجه ای که می خواهید نرسیده اید؟ اگر چنین تجربه ای دارید، راه حل شما تجزیه و تحلیل SWAT است SWOT) خوب.

در این مقاله روش تحلیل SWOT با هم جدول SWOT ما برای شما آماده کرده ایم. داشتن درک درست از (برنامه SWAT این می تواند چشمان شما را به جنبه هایی از کسب و کار شما باز کند که ممکن است حتی در مورد آنها ندانید! در پایان مقاله، زیرا مفهوم سوات در عمل ببینید دو مثال کاربردی شرکت های ایرانی و خارجی را آورده ایم که از این تحلیل به خوبی استفاده کرده اند.

هدیه جدید: پرسشنامه SWOT رایگان

آیا قصد دارید کسب و کار خود را با ماتریس SWAT تجزیه و تحلیل کنید؟ پرسشنامه ای شامل آموزش، نمونه کاربردی SWAT و دو جدول SWAT و استراتژی های استراتژیک آن را برای شما آماده کرده ایم.
برای مشاوره رایگان همین حالا با ما تماس بگیرید.

من در حال دانلود پرسشنامه SWAT هستم

021-41897070داخلی 3

یک پیشنهاد برای خوانندگان و کسانی که کسب و کار دارند:

پیشنهاد می کنیم از کتاب 365 هم دیدن کنید، چرا؟ چون ما داخل هستیم 365 کتاب ما خلاصه ای صوتی از بهترین کتاب های دنیا در زمینه بازاریابی و تجارت را ارائه کرده ایم و اگر کسب و کاری دارید و یا به فکر راه اندازی کسب و کار هستید، این کتاب ها می توانند شما را در این مسیر یاری کنند.

SWOT به چه معناست؟

قبل از اینکه بفهمیم SWOT چیست، اجازه دهید کمی در مورد خود کلمه SWOT صحبت کنیم و ببینیم این کلمه انگلیسی به چه معناست.

کلمه SWOT از کنار هم قرار دادن حروف اول چهار کلمه می آید نقاط قوت (نقاط قوت)، نقاط ضعف (نقاط ضعف)، فرصت ها (فرصت ها) و تهدیدها (تهدید) انجام شده. همانطور که از نام آن پیداست، این تکنیک به ما کمک می کند نقاط قوت و ضعف خود را کشف کنیم، بیایید امکانات پیش روی خود را بشناسیمو تهدیدهای احتمالی را به طور موثر مدیریت کنید.

تحلیل SWOT از کجا می آید؟

در حدود دهه 1960 یا 1970 بود که یک استاد دانشگاه به نام آلبرت همفری مسئول یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد بود. این استاد برای ارزیابی برنامه های استراتژیک خود و کشف دلیل شکست آنها، تکنیکی به نام تکنیک SOFT را معرفی کرد. درست مانند روش SWOT، روش SOFT دارای حروف اول چهار کلمه است که با هم مرتب شده اند:

یک نامه اس به جای کلمه رضایت بخش برای بخش هایی از کار که در حال حاضر رضایت بخش هستند.

یک نامه O به جای کلمه “فرصت ها” برای فرصت هایی که در آینده می توان از آنها برای بهبود استفاده کرد.

یک نامه خوب به جای کلمه Errors برای شناسایی خطاها در کار.

و کلمه تی به جای کلمه Threats به معنای تهدیدهایی باشد که پیشرفت و موفقیت کار را کند می کند.

حال ممکن است بپرسید چگونه روش SOFT به SWOT تبدیل شد؟ در سال 1964 سمیناری به نام “برنامه ریزی بلند مدت” در زوریخ (سوئیس) برگزار شد. در این کارگاه یکی از سخنرانان برای اولین بار مدل SWAT را معرفی کرد و به حضار گفت که این مدل اقتباسی از مدل SOFT آقای همفری است.

تحلیل SWOT چیست؟ (تحلیل SWOT)

خوب، حالا که کلمه انگلیسی Swat را می‌دانید و می‌دانید از کجا آمده است، بیایید ببینیم تجزیه و تحلیل SWOT چیست.

تحلیل SWOT یکی از تکنیک های موثری است که کمک می کند عوامل داخلی و عوامل خارجی بیایید با هم عوامل دخیل در یک مشکل را بسنجیم و از رابطه بین آنها به نفع خود استفاده کنیم.

در دنیای امروز، اگر دیجیتال مارکتینگ را ندانید، زنده نخواهید ماند. اکنون زمان یادگیری کار با ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است تا بتوانید مخاطب را از نقطه شروع تا خرید محصول همراهی کنید. در حین فروش اینترنتی: میلیون ها تا میلیاردها به طور کامل و جامع به شما آموزش می دهیم که چگونه کسب و کار خود را در دنیای اینترنت درآمدزایی کنید. چگونه می‌پرسید معلم این دوره در ویدیوی زیر همه چیز را برای شما توضیح داده است:

جدول SWAT: استراتژی

همه ما می دانیم که برای انجام کاری به یک استراتژی نیاز داریم. چه در زمینه مسائل شخصی و چه در زمینه تجارت. اما چیزی که بسیاری از مردم نمی دانند این است که بخش های یک استراتژی چیست و چگونه می توانیم از تحلیل SWAT به عنوان یک استراتژی استفاده کنیم.

باید خواند: آمیخته بازاریابی: دیدگاهی جامع از تاکتیک های تجاری

می خواهم خیلی ساده به شما بگویم، هر استراتژی شامل دو دسته اصلی از عوامل است: عوامل داخلی و عوامل خارجی. حال اگر دقت کنید متوجه می شوید که نقاط قوت و ضعفی که ماتریس SWOT به شما نشان می دهد معمولاً عوامل داخلی هستند در حالی که فرصت ها و تهدیدها معمولاً به عنوان عوامل خارجی شناخته می شوند.

همانطور که قبلاً گفتم، یکی از بزرگترین مزایای ماتریسSWOT این است که نه تنها در زمینه کسب و کار، بلکه در زمینه تصمیم گیری های شخصی نیز می تواند به شما کمک کند. وقت آن رسیده است که در مورد هر یک از این موارد کمی صحبت کنیم تا آن را به درستی انجام دهیم.

اس: نقاط قوت شما چیست؟

برای یافتن پاسخ این سوال، چند سوال کلیدی از خود بپرسید. کسب و کار ما چه مزایایی برای مشتریان دارد؟ چه کاری را بهتر از دیگران انجام می دهیم؟ مردم در مورد ویژگی های مثبت ما چه فکر می کنند؟ چه عواملی باعث افزایش فروش ما شد؟ چگونه در مقابل سایر رقبا امتیاز بگیریم؟ برای ما چقدر است؟ ما چند نفریم

مراقب باشید که هنگام ارزیابی نقاط قوت خود، آنها را در مقایسه با رقبای خود در نظر بگیرید. برای مثال، اگر همه رقبای شما محصولات باکیفیت ارائه دهند، تولید محصولات باکیفیت دیگر نقطه قوت شما نیست، بلکه یک ضرورت است. بهتر است نقاط قوت خود را کشف کنید، ببینید کدام عامل یا عواملی شما را از دیگران متمایز می کند و برگ برنده شما در عرصه رقابت است.

U: نقاط ضعف شما چیستند؟

هنگامی که نقاط قوت خود را شناسایی کردید، نوبت به شناسایی نقاط ضعف می رسد. از خود بپرسید: چه بخشی از کار خود را باید بهبود دهیم؟ دلیل کاهش فروش ما چیست؟ چه چیزی بهتر از بی خیالی؟ مشتریان نقاط ضعف ما را در چه چیزی می بینند؟ و تجارت ما از بیرون چگونه به نظر می رسد؟

O: فرصت های آینده را ارزیابی کنید.

به نظر من، این مفیدترین و لذت بخش ترین بخش تحلیل SWOT است فرصت ها را پیدا کنید و از آنها استفاده کنیدتنظیم. شاید بپرسید برای یافتن فرصت ها به چه چیزی نیاز دارید؟ برای یافتن فرصت ها به دو مرحله قبل نیاز دارید و علاوه بر آن، شما باید چشم و گوش خود را به روی اتفاقات اطراف خود باز کنید و آگاه باشید. فرصت هایی که ممکن است در مقابل شما ظاهر شوند و استفاده از آنها شما را چندین گام به جلو می برد. چنین فرصت هایی می تواند حتی یک رویداد ساده باشد.

فرض کنید یک کتابفروشی آنلاین دارید و 24 نوامبر روز کتاب و کتابخوانی است. برنامه خاصی برای این روز داری یا فقط داری میگذری؟! با استفاده از این رویداد معمولی می توانید هم فروش خود را افزایش دهید و هم روی برندسازی کار کنید. چگونه می توانید فقط بپرسید! ارسال رایگان کتاب، برگزاری جشن امضا، تخفیف های معقول (نه خیلی زیاد!)، برگزاری مسابقه کتابخوانی، اخبار انتشار کتاب جدید و خیلی چیزهای دیگر یعنی استفاده از فرصت!

فرصت به ندرت دو بار در می زند! حتی در دنیای تجارت!

البته سوالی که گفتم فقط یک مثال ساده برای روشن شدن مطلب بود وگرنه امکانات زیادی در انتظار شناسایی و استفاده شماست. به عنوان مثال، تغییرات جدید در سبک زندگی مردم (در حالی که مردم بیشتر و بیشتر به دنیای مجازی می روند) یا تغییر هنجارها و الگوهای اجتماعی (مانند ایجاد صفحات وب تبریک مناسبت یا استفاده از برنامه ها برای خرید و فروش ارز برای سفارش غذا) همگی نمونه هایی هستند. فرصت هایی که می توانید از آنها نهایت استفاده را ببرید.

تی: تهدیدها را به فرصت تبدیل می کنیم!

آیا می خواهید بدانید چه تهدیدهایی در سر راه شما قرار دارند؟ این سوالات را از خود بپرسید:

چه موانعی می تواند راه ما را ببندد؟ رقبای ما چه می کنند؟ آیا بدهی پرداخت نشده داریم؟ آیا تغییرات در دنیای فناوری، تغییر در سبک زندگی یا حتی تغییر در دولت بازار ما را تهدید می کند؟ آیا استانداردها تغییر می کنند؟ آیا ما نقطه ضعفی داریم که به ما صدمه بزند؟

دو مثال عملی از تحلیل SWAT

اکنون که به اندازه کافی با مفهوم تحلیل SWOT آشنا شدید، زمان آن فرا رسیده است دو نمونه از پیاده سازی ها برای تکمیل کار این تحلیل را به عنوان نمونه بخوانید.

مثال اول: وب سایت رزرو هتل ایرانی

تابستان 96 بود و یکی از سایت های رزرو هتل در کشور فیلتر شده بود. بنابراین ما تا کنون یک تهدید (T) داریم و آن فیلتر کردن سایت ف. به نظر شما سایت مذکور چگونه این تهدید را به فرصتی ارزشمند تبدیل کرده است (O)؟ تنها کاری که باید می کردید این بود که به سرفصل هایی که همه جا بود نگاه کنید. تیتر خبر این بود: سایت معین، بزرگترین سایت رزرو هتل در کشور، فیلتر شده!

این وب سایت با یک حرکت هوشمندانه، که تهدید را به فرصت تبدیل کرد همه جا خودش را به عنوان «بزرگترین سایت رزرو هتل در کشور» معرفی کند و به آن برند بدهد! البته شناخت نقاط قوت نیز در این حرکت نقش مهم و کلیدی داشت. به عنوان مثال در اخبار خواندید که این شرکت دارای گواهینامه های معتبر و معتبر بوده و هیچ تخلفی مرتکب نشده است. بنابراین با شناخت نقاط قوت داخلی شرکت، توانستند تهدیدهای خارجی را به فرصتی برای رشد و برندسازی تبدیل کنند!

باید خواند: تکنیک هدف گذاری SMART چیست؟

مثال دوم: استفاده از جدول SWOT توسط شرکت بین المللی استارباکس

مطمئنا حداقل یک بار استارباکس شنیده اید و شاید حتی فکر کرده باشید که چه عواملی باعث موفقیت جهانی این شرکت شده است. در ویدئوی زیر آنالیز SWAT در این شرکت پیاده سازی شده است برای دریافت پاسخ سوال خود و یادگیری نحوه استفاده از تجزیه و تحلیل جدول SWAT.

دانلود رایگان پرسشنامه تحلیل کسب و کار SWOT

هدف ما از تهیه این پرسشنامه کمک به شما در عملی کردن این تحلیل است.

با تکمیل نمودار SWAT، شما تنها نیستید شما درک بهتری از وضعیت کسب و کار خود به دست خواهید آوردولی تو می توانی استراتژی هایی بسازید که به رشد کسب و کار شما و رقابت بهتر در بازار کمک می کند. بنابراین اگر کسب و کاری دارید (یا حتی اگر به مباحث بازاریابی علاقه دارید) پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید و همین الان فایل پرسشنامه را دانلود کنید.

حالا نوبت شماست!

ما قبلاً تمام اتفاقات رخ داده را به شما کاربران عزیز گفته ایم. نوبت شماست که آستین ها را بالا بزنید و کسب و کار خود را با جدول SWOT ارزیابی کنید!
به‌عنوان بزرگ‌ترین آکادمی آموزش بازاریابی آنلاین، از شما می‌خواهیم مطمئن شوید که صفحه آموزش شروع کسب‌وکار ما را بررسی کنید. در این صفحه بررسی اجمالی مقاله رایگانما کتاب ها و دوره های آموزشی داریم که حتما خواندن آن ها را به شما توصیه می کنیم.
لطفا با نظرات خود ما را در تولید این مقاله یاری کنید!

دیدگاهتان را بنویسید