تراشه قدرتمند ۲ نانومتری اپل در راه است


ظاهرا اپل اولین شرکتی خواهد بود که از تراشه‌های ۲ نانومتری در دستگاه‌های خود استفاده خواهد کرد. این شرکت قصد دارد سفارش تولید اولین تراشه ۲ نانومتری خود را به TSMC بدهد.

در حالیکه اپل امسال برای اولین بار از تراشه‌های ۳ نانومتری در آیفون‌ها و مک‌بوک‌های خود استفاده کرد، اما گوشی پرچم‌دار گلکسی S24 اولترا سامسونگ از تراشه ۴ نانومتری استفاده می‌کند.

حرکت اپل از فناوری ۵ نانومتری به ۳ نانومتری باعث افزایش ۲۰ درصدی سرعت گرافیکی و ۱۰ درصدی سرعت پردازشی دستگاه‌های اپل شده است.

TSMC هم‌اکنون مشغول ساخت دو کارخانه‌ برای تولید تراشه‌های ۲ نانومتری است و انتظار می‌رود در این تراشه‌ها به جای ترانزیستورهایِ FinFET از GAAFET استفاده کند.

علاوه بر اپل، ظاهرا شرکت انویدیا نیز از مشتریان پروسه ۲ نانومتری TSMC خواهد بود. گزارش امروز به غیر از این دو شرکت به شرکت دیگری اشاره نکرده است و به نظر می‌رسد که اپل و انویدیا تنها شرکت‌هایی خواهد بود که از فناوری ۲ نانومتری TSMC در پردازنده‌های خود استفاده خواهند کرد.

گفته می‌شود TSMC حدود ۱۰۰۰ نفر برای بخش تحقیق و توسعه این فناوری موسوم به ‘Fab 20’ گمارده است و محل آن در Hsinchu Science Park تایوان قرار دارد.

انتظار می‌رود اپل از فناوری ۲ نانومتری در محصولات مختلف خود برای مشتریان عادی استفاده کند اما از آنجائیکه گوشی‌های آیفون مهمترین منبع درآمد این شرکت هستند احتمالا از این فناوری به‌صورت انبوه در تراشه‌های سری A خود بهره خواهد برد.

از طرف دیگر، انویدیا علاوه بر مشتریان عادی برای کسب‌وکارها نیز محصولاتی تولید می‌کند و هنوز مشخص نیست که کدام محصول این شرکت از فناوری ۲ نانومتری بهره خواهد برد. شاید این شرکت بخواهند در پردازنده‌های گرافیکی GeForce خود از آن استفاده کند.

اخیرا گزارش شده بود که اپل حدود ۹۰ درصد از سفارشات پروسه ۳ نانومتری TSMC را به خودش اختصاص داده است و این احتمال وجود دارد از که از نسخه اقتصادی این فناوری موسوم به N3E در تراشه‌های بعدی خود استفاده کند. بنابراین اپل هنوز برای معرفی تراشه‌های خود با فناوری ۲ نانومتری زمان زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید