جنگ های پزشکی – آنچه هستند، تعریف و مفهوم


لاس جنگ های پزشکی آنها یک پیاپی جنگ که بین سالها اتفاق افتاد 492 a. سی. y 448 ق. سی. در این رویارویی ها، امپراطوری هخامنشی با متفاوت جنگید دولت شهرهای یونانی، تلاش برای الحاق سرزمین های جدید.

بنابراین می‌توان گفت که جنگ‌های پزشکی به هم خوردند پارسی ها y یونانی ها. مورخان سه درگیری عمده از این نوع را تشخیص می دهند ( اولین جنگ پزشکی، جنگ پزشکی دوم و سومین جنگ پزشکی) اگرچه جنگ بین دو قوم بیش از 200 سال به طول انجامید.

برای اطلاع از پیروزی یونان در نبرد ماراتون، بیان شده است که فیدیپیدس از آن شهر به آتن دوید، در حالی که خبر را می داد مرد و بعداً الهام بخش ایجاد ماراتن به عنوان یک رویداد دو و میدانی شد.

تاریخچه جنگ های پزشکی

پیشینیان جنگ های پزشکی به گذشته برمی گردد 547 ق. سی.، زمانی که شاه پارسی کوروش دوم کبیر منطقه را فتح کرد یونیا (در حال حاضر آناتولی). این پادشاه را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند و پیشروی پیشروی آن را بر عهده داشت فارس در زمین های بابل، لیدیا y رسانه ها.

تا آن زمان شهرهای ایونی متعلق به پادشاهی بود لیدیا اما از طریق پرداخت خراج، استقلال نسبی داشتند. کوروش دوم کبیر، در پروژه توسعه طلبانه خود، موفق شد خود را به شاه تحمیل کند کرزوس و همینطور این پلیس ها یونان باستان آنها توسط امپراتوری هخامنشی ضمیمه شدند.

آ کورش کبیر آنها آن را اتفاق افتاد کمبوجیه دوم y اسمردیس قبل از رسیدن به تاج و تخت داریوش اول بزرگ. اگر چه این پادشاه برای کنترل به مدارا متوسل شد یونیا، تصمیم به ایجاد تفرقه و سوء ظن در میان پلیس های یونان کرد و نارضایتی ایجاد کرد که توسط ظالم مورد سوء استفاده قرار گرفت. آریستاگوراس برای دامن زدن به شورش علیه ایرانیان.

این شورش سرانجام توسط ایرانیان که در آن پیروز شدند سرکوب شد نبرد لاد و توانستند شهرهایی را که در آن زمان از دست داده بودند، دوباره فتح کنند. از آن به بعد، داریو I تصمیم گرفت انتقام بگیرد از پولیس که از شورشیان حمایت می کرد و شروع جنگ های پزشکی است که توسط مورخ نقل شده است. هردوت.

پیشگوی دلفی توسط آتنیان در زمینه جنگ های پزشکی مورد مشورت قرار گرفت.

حمله 492 ق. ج

این اولین جنگ پزشکی با حمله پارسیان آغاز شد آتن که در 492 a. سی. قصد از داریو I این برای مجازات آتنی ها و ایرتری ها به دلیل مداخله آنها در شورش یونیایی فوق الذکر بود، اگرچه این کارزار – در صورت موفقیت – به او اجازه می داد تا محدودیت های غربی را تضمین کند و امپراتوری خود را در قاره اروپا گسترش دهد.

این تهاجم پارسیان در دو لشکرکشی صورت گرفت. در اولین مورد، که در 492 a. سی.، سردار هخامنشی ماردونیو به تسلط دست یافت تراکیا y مقدونیه تا اینکه طوفانی که مانع حرکت ناوگان او شد، او را مجبور کرد که پیشروی را قطع کند.

یک سال بعد، داریو I او سفیران خود را به شهرهای مختلف یونان فرستاد تا درخواست تسلیم آنها را بنمایند، چیزی که همه به استثنای آنها پذیرفته بودند اسپارت y آتن. در مواجهه با این نگرش، شاه تهاجم نظامی جدیدی ترتیب داد.

بنابراین، دومین کمپین جنگ پزشکی اول در سال آغاز شد 490 a. سی. باهم آرتافرنس y داده شده در فرماندهی، عملیات در الحاق جزایر موفق شد سیکلادها امپراتوری ایران و نیز ویران شد ارتریا. با این حال، در فرود در ماراتننقشه های هخامنشیان نقش بر آب شد.

سربازان آتن با وجود کوچکتر بودن، موفق شدند در این نبرد پیروز شوند. نبرد ماراتن تحت هدایت میلتیادس جوان و مجبور به بازگشت ایرانیان شد. شکست تغییری در نیت آنها ایجاد نکرد داریو I، که شروع به سازماندهی یک حمله بزرگتر کرد. با این حال، اشکالات مختلف، انجام حمله را دشوار می‌کرد و پادشاه بدون اینکه بتواند حمله را آغاز کند، جان خود را از دست داد. پسر شما خشایارشا یکم، به این ترتیب، کسی بود که تهاجم را به داخل رهبری کرد 480 a. سی.

جنگ های پزشکی الهام بخش آثار تئاتر یونان بودند.

دومین جنگ پزشکی

دومین جنگ پزشکی توسط مطرح شد خشایارشا یکم با این هدف که هر شهر-ایالت را تحت سلطه خود درآورد یونان. در حالی که اسپارت، آتن و هفتاد قطب دیگر با مقاومت کنونی متحد شدند، بسیاری دیگر تسلیم ایرانیان شدند.

شهرهای ادویه کاری آنها جزو اولین کسانی بودند که سقوط کردند. در نبرد ترموپیل (جایی که پادشاه اسپارت درگذشت لئونیداس Iیونانی ها از ویژگی های جغرافیایی تنگه استفاده کردند و با وجود جنگ با تعداد بسیار کمتری از سربازان، محکم از خود دفاع کردند. به طور همزمان، وجود داشت نبرد آرتمیزیوم، جایی که ایرانیان به دنبال پیشروی از طریق دریا بودند.

در هر دو مورد، نیروهای خشایارشا یکم آنها توانستند با تهاجم خود پیشرفت کنند، البته بدون مشکل. ایرانیان موفق به فتح شدند خشم y بوئوتیا و آتش زد آتن، اما متحدان موفق به محافظت از پلوپونز. در این چارچوب ژنرال آتن تمیستوکلس منجر به پیروزی متفقین در نبرد سالامیس که باعث عقب نشینی نیروهای ایرانی شد آسیا.

این جنگ پزشکی دوم من به درگیری های جدیدی که به نفع یونانی ها بود ادامه می دهم. صاحب ماردونیو درگذشت نبرد Plataea (جایی که پاوسانیاس هلنی ها را رهبری کردند) و متفقین تحمیل خود را به این کشور به پایان رساندند نبرد میکالا.

یونانی ها در مواجهه با خسارات وارده به نیروهای مسلح ایران، دست به یک ضد کودتا زدند و توانستند مهاجمان را از آنجا بیرون کنند. یونیا و از دریای اژه. پایان دومین جنگ پزشکی در 478 ق. سی.

آخرین مرحله درگیری

آخرین مرحله از درگیری با مداخله مشخص شد لیگ دلیان، ائتلافی به رهبری آتن و توسط اسپارت و پلیس های دیگر برای دفاع یونان. قبل از سومین جنگ پزشکی، ژنرال آتن تمیستوکلس – که یکی از مهمترین رهبران آغاز دموکراسی آتن بود – با مردم خود و اسپارتها درگیر شد و با آنها به امپراتوری هخامنشی تبعید شد و خود را تحت فرمان شاه قرار داد. آرتاجرجس I، که با آنها یورش جدیدی به او ترتیب داد یونان.

برای مسدود کردن طرح مذکور، ژنرال سیمون آتن تصمیم گرفت به سرزمینی که امروز است برود ترکیه و پارسیان را شکست داد نبرد رودخانه اوریمدون. اختلافات بین آتنی ها و اسپارتی ها نیز او را به تبعید کشاند. چه زمانی پریکلس به قدرت رسید، آن را پرسید سیمون از تبعید برگشت و امضا کرد کالیاس پیس باهم آرتاجرجس I که در 448 سی. این قرارداد به جنگ های پزشکی پایان داد و یک سری شرایط را بر ایرانیان تحمیل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید