خبر ” آخرین وضعیت مشهد پس از سیل امروز/ تاکنون چهار نفر جان خود را از دست دادند/ افزایش تعداد جانباختگان “


به گزارش اکوایران، امروز باران سیل آسا همراه با رعد و برق در شهر مشهد آبگرفتگی شدیدی را در پی داشت. این باران که از ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه امروز آغاز شد، آبگرفتگی شدید خیابان‌ها و تاریکی آسمان در مشهد را رقم زد. برق برخی از محلات مشهد نیز قطع شد.

مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی نیز امروز صبح اعلام کرده بود که وزش باد شدید همراه با رگبار باران و رعدوبرق و بارش تگرگ همچنان تا اواسط هفته آینده در خراسان رضوی ادامه دارد.

۵ کشته و ۱۲ مفقود، آخرین آمار وقوع سیل در مشهد

طبق اعلام خبرگزاری صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی، فرماندار مشهد دقایقی پیش گفت: تاکنون شمار جانباختگان سیل مشهد پنج نفر است.

داوری افزود: در حال جمع بندی آمار فوت‌شدگان و مصدومان سیل امروز در مشهد هستیم و پس از جمع بندی اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت.

به گفته فرماندار مشهد، جانباختگان تاکنون مربوط به پل انقلاب و خیابان سپاه در منطقه سیدی هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی نیز گفت: طبق گزارشهای دریافتی سه نفر در روستای میرآباد نیشابور، سه نفر در روستای کوکیان در نزدیکی سد طرق مشهد، سه نفر در روستای سرمایه ملک آباد در مشهد و سه نفر در منطقه احمد آباد شهرستان فریمان مفقود شده‌اند.

ذاکریان با اشاره به تخلیه آب ۵۰ منزل در شهرستان‌های درگیر سیلاب استان، بیان کرد: ۲۲ تیم به استعداد ۷۴ نفر در حال امدادرسانی به حادثه دیدگان سیلاب هستند. هفت تیم هلال‌احمر نیز در حال تخلیه آب در میدان انقلاب مشهد هستد.

تعداد فوتی‌های مشهد به ۴ نفر رسید

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی گفت: شمار جان باختگان بر اثر وقوع سیلاب در شهر مشهد به چهار نفر رسید.

محسن ذاکریان به ایرنا اظهار کرد: براین اساس طبق آخرین اخبار دریافتی ۲ نفر در میدان انقلاب و ۲ نفر دیگر نیز در خیابانهای نزدیک بلوار سیدی مشهد بر اثر گرفتار شدن در سیلاب جان خود را از دست دادند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی بیان کرد: همچنین از ظهر امروز تاکنون گزارش مفقود شدن ۱۲ نفر در استان بر اثر بارندگی و سیلاب دریافت شده است.

ذاکریان گفت: طبق گزارشات دریافتی سه نفر در روستای میرآباد نیشابور، سه نفر در روستای کوکیان در نزدیکی سد طرق مشهد، سه نفر در روستای سرمایه ملک آباد در مشهد و سه نفر در منطقه احمد آباد شهرستان فریمان مفقود شده‌اند .

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان رضوی با اشاره به تخلیه آب ۵۰ منزل در شهرستانهای درگیر سیلاب استان، بیان کرد: ۲۲ تیم به استعداد ۷۴ نفر در حال امدادرسانی به حادثه دیدگان سیلاب هستند.

ذاکریان گفت: هفت تیم هلال‌احمر نیز در حال تخلیه آب در میدان انقلاب مشهد هستد، امدادرسانی به مردم و افراد درگیر سیلاب همچنان در حال انجام است.

جان باختن یک زن و یک مرد در سیلاب امروز

حمیدرضا کافی نیا، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد به ایرنا گفت: ٢ نفر در پی وقوع سیلاب در مشهد در محدوده پل انقلاب جان خود را از دست دادند.

به گفته کافی نیا، زن و مرد مسن عصر امروز در سیلاب پل انقلاب مشهد داخل خودرو خود گرفتار شده بودند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی مشهد اظهار کرد: با تلاش آتش نشانان جسد این پیرزن و پیرمرد از سیلاب خارج و تحویل عوامل انتظامی و اورژانس شد.

طبق اعلام تسنیم، خودروهای بسیاری با خود برد و جریان سیلاب در برخی خیابان‌ها و مناطق به حدی بود که سبب وحشت مردم شد و سراسیمه خود را از خطر سیل دور می‌کردند.

چهار مسیر اصلی در مشهد بر اثر سیلاب مسدود است

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی گفت: چهار مسیر اصلی در کلانشهر مشهد به دلیل سیلاب و آب افتادگی همچنان مسدود است.

سرهنگ هادی امیدوار در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: اکنون میدان انقلاب،میدان حافظ و میدان جهاد مسدود است و خودروها امکان تردد در این مسیرها را ندارند.

امیدوار بیان کرد: زیرگذر مصلی نیز به دلیل سیلاب مسدود است، ترافیک نیز در خیابان ها و معابر مختلف مشهد سنگین است.

مردم داخل شهر تردد نکنند

محسن داوری، فرماندار مشهد اظهار کرد، باتوجه به بارندگی‌های زیاد اخیر مشهد به خصوص سمت ارتفاعات بلوار نماز که باعث ورود رسوبات به منطقه سرافرازان و نماز شد.

به گفته فرماندار مشهد، الان تمام عوامل شهرداری و دیگر نهادها در حال تخلیه آب منطقه نماز هستند که به دنبال آن گل و لای آن جمع آوری شود.

داوری تاکید کرد: مردم به هیچ عنوان وارد شهر مشهد نشوند و ماشین‌های خود را بیرون نیاورند تا ما بتوانیم ترافیک داخل شهر را کنترل کنیم و همچنین گل و لای و رسوبات را جمع کنیم.

تردد در این مناطق ممنوع است

رضا عباسی، سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مردم از تردد غیرضروری در سطح شهر مشهد و شهرستان‌های درگیر بارندگی و آب‌گرفتگی اجتناب کنند.

عباسی تاکید کرد: مردم از رفتن به مناطق حاشیه‌ای رودخانه‌ها، نقاط پایین دست، مسیل‌ها، بوستان‌های شهرهای دارای بارش باران و آب‌گرفتگی در سطح شهر مشهد و شهرهای دارای بارندگی خودداری کنند.

صدور هشدار نارنجی هواشناسی در مشهد

مرتضی اثمری، کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌های اخیر در مشهد و استان خراسان رضوی هشدار نارنجی را صادر کردیم‌.

اثمری گفت: سامانه بارشی تا اوایل هفته آینده در استان ماندگار است و در بعضی از نقاط استان به‌صورت متناوب و با شدت و ضعف خواهد بود، بارش‌ها به‌صورت بارندگی‌ها به‌صورت رگبار، رعد و برق به همراه تگرگ خواهد بود و در برخی از نقاط استان باعث آب‌گرفتکی و سیلاب خواهد شد.‌

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی تصریح کرد: بارندگی‌ها به‌صورت موقت کم و پراکنده است و در نیمه شمالی و مرکزی استان از جمله مشهد بارش‌ها نسبتا بیشتر است و گاهی موجب آب‌گرفتگی و سیلاب خواهد شد، ولی در نواحی جنوبی استان مقدار بارندگی‌ها کمتر است.

تقاطع‌های دارای زیرگذر در مشهد مسدود شد

سرهنگ هادی امیدوار رئیس پلیس راهور خراسان رضوی در ارتباط با بارش‌های عصر امروز اظهار کرد: ‌در پی بارندگی شدید امروز تقاطع های دارای زیرگذر از جمله «جهاد، جمهوری و استقلال» مشهد دچار آب افتادگی شده و اکنون مسدود هستند.

امیدوار بیان کرد: ترافیک سنگین نیز در نقاط مختلف شهر مشهد بر اثر بارندگی وجود دارد‌، از شهروندان خواست تا از ترددهای غیرضروری خودداری کنند.

بوستان‌های مشهد تعطیل شدند

رضا عباسی، سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد گفت: مردم از تردد غیر ضروری در سطح شهر مشهد و شهرستان‌های درگیر بارندگی و آب‌گرفتگی اجتناب کنند.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی اظهار کرد: سیلاب به سمت بند گلستان می‌آید و در بند گلستان ترجیحا دریچه‌های بالای سد را باز کردند تا به مرور زمان تخلیه گردد و جای نگرانی ندارد.

عباسی تصریح کرد: مردم از رفتن به مناطق حاشیه‌ای رودخانه‌ها، نقاط پایین دست، مسیل‌ها، بوستان‌های شهرهای دارای بارش باران و آب‌گرفتگی در سطح شهر مشهد و شهرهای دارای بارندگی خودداری کنند.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: تا اطلاع ثانوی مناطق توریستی و گردشگری، بوستان‌ها و پارک‌های مشهد تعطیل است.

افزایش حجم بارش‌ها در روز جمعه

رضا عباسی، سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه عمده بارش‌های در سطح شهرستان‌های شمالی خراسان رضوی هستند، گفت: قوچان، چناران، درگز، کلات، طرقبه شاندیز، مشهد، فریمان، نیشابور و فیروزه از جمله شهرستان‌هایی هستند که بارش باران را داشته‌اند.

عباسی اظهار کرد: بیشترین حجم بارش را با ۳۸ میلیمتر مربوط به شهر مشهد است، بارش‌ها موجب آب افتادگی در چند نقطه شهر مشهد و موجب بروز مشکلاتی شده است.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی اعلام کرد: طبق پیش‌بینی سازمان هواشناسی بارش‌ها تا شامگاه یک‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت‌ماه ادامه خواهد داشت، به ویژه در روز جمعه حجم بارش‌ها قابل توجه خواهد بود و فقط منوط به شهرهای شمالی نخواهد بود و تمامی استان درگیر خواهند شد.

خاموشی ناشی از بارش‌‌های شدید در مشهد رفع شد

مدیر عامل شرکت توزیع برق مشهد گفت: بروز حادثه ناشی از جاری شدن سیل موجب تخریب و سقوط دیوار پست برق خیابان کوهسنگی مشهد و قطع برق مناطقی از شهر شد.

عبدالوحید مهدوی نیا افزود: بر اثر شدت سیل و قطع مدار ۶۳ کیلو ولت تغذیه کننده، پست‌های فوق توزیع آب و برق، دانشگاه، ملک، طرق ثامن و دروازه قوچان و همچنین قطع مدار ۱۳۲ کیلو ولت تغذیه کننده پست‌های فوق توزیع کوهسنگی، طالقانی، سجاد و میلاد به کلی از مدار خارج شد.

مدیر عامل شرکت توزیع برق مشهد گفت: با اقدام فوری و جهادی همکاران این شرکت و شرکت برق منطقه‌ای خراسان در حداقل زمان ممکن خاموشی‌ها برطرف شد و هم اکنون هیچ خاموشی در شهر وجود ندارد.

مهدونی نیا افزود: این خاموشی‌ها از طریق فرمان از راه دور به کلیدهای اتوماسیون برطرف شد، در حال حاضر بیش از هزار و ۴۰۰ کلید اتوماسیون ۲۰ کیلو ولت در شبکه توزیع برق مشهد نصب است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.

(کل: ۰ میانگین: ۰)