خبر ” افزایش صادرات آهن اسفنجی با راه اندازی واحد احیا استیل فولاد بافت “


به گزارش آهن نیوز این واحد احیاء مستقیم آهن کشور در زمره شرکت‌های بزرگ در زمینه تولید محصول استراتژیک آهن اسفنجی با ظرفیتی بالغ بر ۸۰۰ هزار تن در سال و مجموع سرمایه‌گذاری فاز نخست ۴۶۰ میلیارد تومانی به شمار می‌آید.
عملیات اجرایی فاز دوم این واحد تولیدی در جهت محرومیت‌زدایی و ایجاد اشتغال و تولید آهن‌آلات در شهرستان بافت کرمان و در زمینی به مساحت ۶۱۲ هکتار با تولید سالانه ۲۵ میلیون تن گندله مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود که در حال حاضر برای ۳۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۲۵۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی کرده است.

کارخانه احیاء استیل فولاد بافت، بزرگترین مجتمع صنعتی منطقه در سطح سه شهرستان بافت، رابر و ارزوئیه است که از سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسیده است.
طی مناقصه برگزار شده، تولید و تحویل‌دهی نانوکاتالیست‌های DRI این واحد احیاء به یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار شد.
این شرکت‌ دانش‌بنیان، از جمله شرکت‌های مطرح فناوری نانو و از بزرگترین تولیدکننده‌های نانوکاتالیست‌های پیشرفته صنعتی، اکسید روی فعال و جاذب‌های سولفورزدایی در منطقه خاورمیانه است که تا کنون بیش از ۵۰۰۰ تن از انواع جاذب‌های سولفورزدایی را تولید و به مشتریان خود در صنایع مختلف فولاد، پالایش و پتروشیمی، تحویل‌دهی کرده است.
این شرکت نانوفناور، با توسعه دانش فنی بازیابی فلزات پایه از کاتالیست‌‎های مستعمل، علاوه بر موفقیت‌های علمی و کسب جایزه طرح برتر جشنواره بین‌المللی خوارزمی، خط تولید شمش نیکل و بازیابی دیگر فلزات پایه را در میان دیگر خطوط تولید خود دارد و بدین وسیله بخش بزرگی از نیازهای خود به انواع فلزات پایه مورد استفاده در کاتالیست‌ها را مرتفع کرده است.
همکاری این شرکت و مجتمع بزرگ استان کرمان، پس از اجرای موفقیت‌آمیز و کامل قرارداد تولید و تحویل‌دهی نانوکاتالیست‌های ریفرمینگ احیاء مستقیم کارخانه شماره ۲ این مجتمع و بارگذاری این نانوکاتالیست‌ها در این کارخانه، با عقد قرارداد خرید نانوکاتالیست‌های ریفرمینگ احیاء مستقیم مورد نیاز کارخانه شماره ۱ این مجتمع، وارد مرحله‌ای جدید شد و نانوکاتالیست‌های سفارش‌گذاری شده و مورد نیاز واحد احیاء مستقیم کارخانه شماره ۱ شامل نانوکاتالیست‌های ریفرمینگ فعال، نانوکاتالیست‌های ریفرمینگ نیمه‌فعال و نانوکاتالیست‌های خنثی، با بالاترین کیفیت در زمان‌بندی و موعد مقرر از سوی کارفرما، توسط این شرکت نانوفناور، تولید شده و به واحد صنعتی تحویل‌ داده شد.
فرآیند بارگذاری نانوکاتالیست‌های پیشرفته، با حضور نانوفناوران و متخصصان این شرکت در تیر ماه ۱۴۰۲ در طی دو هفته بطور کامل انجام شد.
در این مرحله در مجموع، تعداد ۲۷۰ تیوب ریفرمر واحد احیاء شماره ۲ با نانوکاتالیست‌های تولیدی شرکت دانش‌بنیان تحت نظارت نانوفناوران این شرکت بارگذاری شد.
این واحد پس از طی مراحل اولیه، با نظارت کارشناسان این شرکت، در فروردین ماه ۱۴۰۳ با موفقیت راه‌اندازی شد و اکنون، به بهره‌برداری رسید.
با راه‌اندازی فاز دوم این پروژه که عملیات اجرایی آن به وسیله قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) و نظارت یکی از شرکت‌های مهندسی  انجام شده است، ظرفیت تولید این مجتمع که پیش از این ۸۰۰ هزار تن بود، به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال خواهد رسید.
افزایش ظرفیت تولید در این مجموعه، دستاوردهای قابل توجهی این مجتمع – که جزء ۸ طرح فولادی شرکت ملی فولاد است- خواهد داشت و با توجه به افزایش نیاز کشور در این زمینه، باعث افزایش فروش این واحد و تسهیل در تامین نیاز واحدهای فولادی می‌شود.
به نقل از ستاد نانو، با بهره‌گیری از نانوکاتالیست‌های تولیدی این شرکت ورود این مجموعه به مدار تولید و دو برابر شدن ظرفیت آن، می‌توان انتظار داشت میزان تولید آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۳، نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یابد و بر همین اساس، این مجتمع می‌تواند یکی از واحدهای اثر گذار در افزایش تولید آهن اسفنجی در سال ۱۴۰۳ باشد و بالتبع در کنار موضوع تامین نیاز کشور، دو برابر شدن ظرفیت تولید این واحد، بر میزان صادرات آن (به‌عنوان یکی از محصولات پرتقاضا در مقاصد صادراتی زنجیره ارزش فولاد) اثرگذاری قابل توجهی خواهد داشت.
انتهای پیام/

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.

(کل: ۰ میانگین: ۰)

لینک کوتاه :

© ایزی وب سئو 2024