خبر ” جریمه مالیاتی بانک‌هایی که وام مسکن ندادند، چقدر است؟ “


به گزارش اکوایران، محمدرضا مهدیار اسماعیلی، مدیرعامل صندوق ملی مسکن، درخصوص جریمه مالیاتی بانک‌هایی که تا امروز وام مسکن ندادند، به «تسنیم» گفت: برای سال ۱۴۰۰ که وصول آن سال ۱۴۰۱ بود ۵۷ هزار میلیارد تومان سازمان امور مالیاتی برگه تشخیص صادر کرده است. البته پیش‌بینی ما تا ۷۰ هزار میلیارد تومان بود. برای سال ۱۴۰۱ که وصول آن ۱۴۰۲ بود ۹۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی بر اساس اعداد بانک مرکزی مشخص است که بانک‌ها چه میزان تسهیلات پرداخت کرده‌اند و ۲۰ درصد آن –در بخش مسکن- چه میزانی بوده است. محاسبه صندوق ملی مسکن حدود ۹۱ همت را نشان می‌دهد که هنوز سازمان امور مالیاتی اعداد را اعلام نکرده است.

مدیرعامل صندوق ملی مسکن درباره میزان جریمه مالیاتی بانک‌ها در سال ۱۴۰۲، تاکید کرد:‌ با توجه به این‌که سال گذشته حجم اعداد بالاتر است فکر می‌کنم بیشتر از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است. این اعداد بزرگی است و برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان است که تاکنون یک ریال آن نیامده است.

اسماعیلی با بیان این‌که بانک‌ها در تلاش هستند جریمه مالیاتی را از روش‌های حقوقـی لغو کنند، توضیح داد: آنها ادعا می‌کنند در سامانه فرد معرفی نشده که به آنها اعلام کنیم. وزارتخانه در این رابطه پاسخ‌های روشنی دارد؛ اولاً بانک‌ها از روش‌های دیگر می‌توانستند افراد را شناسایی کنند که این کار را نکردند و انفعال به خرج دادند. بانک‌ها به قانونی تکیه کرده‌اند که می‌گوید وزارت راه و شهرسازی باید به آنها اعلام می‌کرد.

بانک‌ها چه میزان در پرداخت وام مسکن مشارکت داشتند؟

بر اساس آمارهای بانک مرکزی، کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها بابت مسکن طی ۱۱ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۲ منتشر شده است. مشاهده می‌شود در بازه مورد بررسی مجموعا حدود ۲۸۵ همت اعتبار توسط ۲۶ بانک و موسسه اعتباری به پرداخت رسیده است.

از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا بهمن ماه مجموعا ۲۸۵ همت تسهیلات مسکن تخصیص داده شده که بیش از ۱۰۲ همت آن بر دوش بانک مسکن و ۶۶ همت به عهده بانک ملی بوده است. در مقابل ۱۰ بانک دیگر شامل رفاه، ملت و تجارت هرکدام کمتر از ۲۸ و بیشتر از ۲ همت اعتبار بابت وام مسکن پرداخت کرده‌اند.

خبر مرتبط

میزان مشارکت بانک‌ها در پرداخت وام مسکن

اکوایران: بر اساس داده‌های بانک مرکزی در یازده ماهه ۱۴۰۲ مجموعا ۲۸۵ همت اعتبار توسط بانک‌ها پرداخت شده که جزئیات سهم مشارکت هر کدام از بانک‌ها در گزارش فعلی بررسی شده است.

مهدی موحدی، سخنگوی سازمان امور مالیاتی در ۲۴ آبان ماه، درخصوص جریمه مالیاتی بانک‌هایی که طبق قانون نسبت به پرداخت تسهیلات به حوزه مسکن اقدام نکردند، اظهار کرد: در حال‌حاضر حدود ۶۳‌هزار‌ میلیارد‌تومان برگه تشخیص جریمه مالیاتی برای بانک‌ها صادرشده است.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.

(کل: ۰ میانگین: ۰)

لینک کوتاه :

© ایزی وب سئو 2024