شرکت‌های Unicorn رویای استارت‌آپ‌ها هستند – NEXEA


شرکت‌های Unicorn آن دسته از شرکت‌هایی هستند که بدون حضور در بورس به ارزش ۱ میلیارد دلاری می‌رسند و هدف هر استارت‌آپ فناوری هستند. چه عواملی در موفقیت این مشاغل نقش دارند؟ با ارزش ترین های دنیا کدامند؟ مزایا و معایب سرمایه گذاری در یکی چیست؟ ما به این نگرانی‌ها و سایر نگرانی‌ها در بخش‌های بعدی می‌پردازیم.

منشأ اصطلاح “شرکت یونیکورن”

https://www.youtube.com/watch?v=eh4VfpgBG7A

این نام در سال 2013 توسط آیلین لی، سرمایه‌گذار خطرپذیر برای تأکید بر نادر بودن چنین شرکت‌هایی در آن زمان ابداع شد. لی بیش از 60000 شرکت نرم‌افزاری و اینترنتی را که بین سال‌های 2003 تا 2013 بودجه دریافت کرده‌اند، دسته‌بندی کرد و متوجه شد که تنها 39 استارت‌آپ بیش از 1 میلیارد دلار ارزش دارند و آنها را به سرمایه‌گذاری‌های استثنایی و مناسب تبدیل می‌کند.

شرکت های تک شاخ در طول سال ها بسیار کمتر رایج شده اند. اگرچه امروزه رسیدن به وضعیت تک شاخ بیش از هر زمان دیگری متداول است، اما این ارزش‌های 1 میلیارد دلاری پس از پول هنوز هم بسیار شگفت‌انگیز هستند. مشاغل Unicorn توسط افرادی که علاقه مند به برجسته ترین شرکت کنندگان در بازارهای خصوصی هستند مورد بررسی و گزارش قرار می گیرند.

چه نوع شرکت هایی تک شاخ می سازند؟

کارآفرینان همیشه در مورد کلیدهای تبدیل شدن به تک شاخ بعدی تعجب می کنند، اما ساختن یک نقشه راه برای ایجاد یک شرکت تک شاخ کار دشواری است. عوامل زیادی در موفقیت یا شکست یک استارت آپ دخیل هستند، اما در غیاب فرمول های معجزه آسا، با این وجود می توان یک سری نکات مشترک ارائه داد:

رسانه های اجتماعی یک متحد بزرگ هستند

آنها از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، توییتر و اینستاگرام برای انتشار پیام خود استفاده می کنند. به دلیل تقسیم‌بندی، کسب‌وکارها می‌توانند پیام خود را تقویت کنند و با سرمایه‌گذاری بسیار کمتر، جمعیت‌شناسی هدف خود را تحت تأثیر قرار دهند.

مشتریان همیشه پیشتاز هستند

آنها از یک استراتژی تجاری مشتری محور استفاده می کنند. به عبارت دیگر مصرف کننده را قبل، حین و بعد در طول سفر مشتری در نظر می گیرند. اهمیت تجربه کاربری یکی از کلیدهای موفقیت است. در گذشته تمرکز فقط روی محصول بود. با این حال، تجربه خرید اکنون به همان اندازه یا حتی مهم‌تر است.

گسترش جهانی و سریع

کسب و کارهای خوب با یک طرز فکر جهانی شروع می شوند و از الف پیروی می کنند سریع بزرگ شو استراتژی به منظور، همانطور که از نام آن پیداست، در اسرع وقت بزرگ شوید. برای دستیابی به هر دوی این اهداف، همه‌جانبه‌سازی بین‌المللی و داشتن یک مدل مقیاس‌پذیر ضروری است.

تیم گسترده

شرکت های یونیکورن سازمان های چند رشته ای و بین فرهنگی هستند. در نتیجه، آنها دارای مشخصات حرفه ای بسیار متنوعی هستند که یکی از دارایی های آنها در توسعه ایده های جدید است. علاوه بر این، آنها شرکت های جوانی هستند که برای استعداد و خلاقیت ارزش قائل هستند.

عدم اطمینان بخشی از برنامه روزانه است

تمایز بین موفقیت و شکست بسیار کم است. از آنجایی که این شرکت‌ها کاملاً از این موضوع آگاه هستند، یاد می‌گیرند که سختی‌ها را به خوبی انجام دهند و انعطاف‌پذیری خاصی ایجاد کنند.

چند شرکت Unicorns وجود دارد؟

در سال 2019، 354 شرکت تک شاخ فعال در سراسر جهان وجود داشت که نسبت به سال قبل 348 شرکت داشت. تا پایان سال 2019، 439 شرکت یونیکورن فعال بود که 139 استارت آپ جدید را شامل می شد. در سال 2020، 162 شرکت جدید در سراسر جهان به وضعیت تک شاخ دست یافتند و تعداد کل شرکت های تک شاخ فعال را به 538 رساند. در سال 2021، 355 شرکت تک شاخ جدید وجود داشت و سال با 537 شرکت فعال به پایان رسید، تقریباً مشابه سال قبل. .

بر اساس CB Insights، جهان تا 30 مارس 2022 دارای 1068 شرکت تک شاخ بوده است. 519 مورد از این شرکت های خصوصی به ارزش 1 میلیارد دلار یا بیشتر تنها در سال 2021 “متولد” شده اند. گله اسب شاخدار در سراسر جهان در آغاز سال جاری از 1000 فراتر رفت.

چرا تعداد زیادی شرکت Unicorn در حال ظهور هستند؟

یکی از عوامل برای انفجار شرکت های تک شاخ، همگرایی فزاینده بازارهای خصوصی و دولتی است. از لحاظ تاریخی، شرکت‌ها به عرضه‌های عمومی اولیه (IPO) برای تامین مالی برای رشد عملیات وابسته بودند. امروزه، شرکت‌ها ممکن است در اوایل مبالغ بیشتری از سرمایه خصوصی را جمع‌آوری کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد ارزش‌های میلیارد دلاری را بدون عرضه عمومی به دست آورند.

با ارزش ترین مشاغل تک شاخ

تک شاخ ها کمیاب هستند و به سختی به دست می آیند. چیزی مشابه در این نوع استارت آپ ها اتفاق می افتد. در زیر، ما 5 مورد بسیار ارزشمند را فهرست می کنیم:

  • اوبر: اپلیکیشن تاکسی موبایل
  • WeWork: شرکت به اشتراک گذاری شغل
  • Airbnb: بستر اقامتی تعطیلات و توریستی
  • Stripe: شرکتی است که به افراد و مشاغل اجازه می دهد تا از طریق اینترنت پرداخت ها را دریافت کنند.
  • Epic Games: شرکت بازی های ویدیویی

مزایا و معایب سرمایه گذاری در تک شاخ

سرمایه گذاری در شرکت تک شاخ مانند هر سرمایه گذاری دیگری دارای مزایا و معایبی است.

مزایای معایب
شما احتمالاً شرکت را می شناسید ارزش گذاری های میلیارد دلاری لزوماً به معنای سود نیست
برخی از تک شاخ ها واقعاً پرواز می کنند ارزش گذاری های مضحک
نوآوری دارای ارزش بلندمدت است فقدان تاریخ

مزایای سرمایه گذاری در تک شاخ ها

سرمایه گذاری در شرکت های تک شاخ دارای مزایای مختلفی است که عبارتند از:

احتمالاً شرکت را می شناسید. شرکت‌های Unicorn قبل از عرضه عمومی بدون دلیل به ارزش‌های میلیارد دلاری نمی‌رسند. این کسب و کارها چیزی واقعا منحصر به فرد تولید کرده اند. اگر آنها محصولی در بازار داشته باشند، مطمئناً یک محصول بسیار محبوب است. اگر هنوز وارد بازار نشده است، احتمالاً بخش عظیمی از مردم از این موضوع آگاه هستند که در راه است. سرمایه گذاری در شرکت هایی که نام آن ها را شنیده اید و با آن ها آشنا هستید دارای یک مزیت استراتژیک است. به یاد داشته باشید که سرمایه گذاری هوشمند، شانس سرمایه گذار را برای مشاهده رشد افزایش می دهد.

برخی از تک شاخ ها واقعا پرواز می کنند. برخی از شرکت‌های تک‌شاخ، مانند همتایان اسطوره‌ای خود، پس از عرضه اولیه عمومی خود به اوج می‌رسند. زوم یک نمونه عالی از یک شرکت موفق تک شاخ است. این سهام در سال 2019 با قیمت پایین 36 دلار برای هر سهم عرضه شد. پس از یک سال، سهام بسیار بالاتر از 100 دلار به ازای هر سهم معامله می‌شد که به‌طور لحظه‌ای از 500 دلار برای هر سهم در اواخر سال 2020 فراتر رفت. حتی پس از ادغام عمده، ارزش شرکت اکنون به بیش از 40 میلیارد دلار می‌رسد و سهام سه رقمی است.

نوآوری دارای ارزش بلندمدت است. شرکت های تک شاخ پادشاهان نوآوری هستند و ارزش آنها بسیار زیاد است. کسانی که ضربه می زنند تمایل دارند ضربه های سختی بزنند که در نتیجه پاداش های بلندمدت زیادی دریافت می کنند. مورد تسلا را در نظر بگیرید. از زمان عرضه اولیه سهام به قیمت 17 دلار برای هر سهم در سال 2010، این سهام هرگز زیر قیمت عرضه اولیه سهام خود نرفته است. پس از تنها 11 سال، ارزش سهام اکنون تقریباً 1000 دلار برای هر سهم است.

معایب سرمایه گذاری در تک شاخ ها

در حالی که چندین مزیت آشکار برای سرمایه گذاری در شرکت های تک شاخ وجود دارد، حتی زیباترین گل رز نیز خار دارد. هنگام سرمایه گذاری در این سهام، چند جنبه منفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

ارزش گذاری های میلیارد دلاری لزوماً به معنای سود نیست. اگرچه ارزش تمام شرکت های تک شاخ 1 میلیارد دلار یا بیشتر است، بسیاری از آنها فاقد یک جزء کلیدی هستند: درآمد. Uber را در نظر بگیرید که دارای ارزش بازار بیش از 65 میلیارد دلار است. با این حال، هنوز یک سود واحد کسب نکرده است. هر سه ماهه، این شرکت میلیون ها دلار ضرر می کند. بسیاری دیگر از شرکت‌های تک‌شاخ از این روش پیروی می‌کنند و سرمایه‌گذاری‌های پرریسک‌تری برای آنها ایجاد می‌کند. به هر حال، شرکتی که در حال ضرر دادن است، در نهایت پولش تمام خواهد شد.

ارزش گذاری های مضحک. به طور کلی، شرکت های تک شاخ متفاوت از سایرین در صنعت خود ارزش گذاری می شوند. در نتیجه، هنگام بررسی معیارهای ارزش گذاری اساسی مانند قیمت به فروش یا ارزش دفتری، این شرکت ها اغلب بیش از حد ارزش گذاری می شوند. یعنی وقتی در یک شرکت تک شاخ سرمایه‌گذاری می‌کنید، شرط می‌بندید که شرکت بسیار موفق باشد و با نرخ بسیار بالاتری نسبت به شرکت معمولی در حوزه خود گسترش یابد. این ممکن است شرط خطرناکی باشد.

نداشتن تاریخچه ارزش میلیارد دلاری یک شرکت یونیکورن از سرمایه‌گذاران خطرپذیر و مؤسساتی است که در ابتدا در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. با این حال، از آنجایی که این شرکت ها قبل از عرضه اولیه اولیه هستند، بازار فرصتی برای قیمت گذاری آنها نداشته است. اغلب، بازار احساس نمی کند که شرکت به اندازه مؤسسات ارزشمند است، و در نتیجه پس از عرضه سهام در بورس عمومی، کاهش می یابد. با این حال، بدون سابقه معاملاتی، نمی توان پیش بینی کرد که بازار گسترده تر چگونه شرکت را ارزش گذاری می کند.

نتیجه

سهام تک شاخ جذاب هستند. این شرکت ها فناوری یا خدماتی را توسعه می دهند که بسیار جلوتر از زمان خود هستند که پتانسیل تغییر کل صنعتی را دارند که در آن فعالیت می کنند. در نتیجه، آنها بسیار جلوتر از همتایان خود به ارزش‌های میلیارد دلاری می‌روند.

با این حال، یک شکار وجود دارد. تک‌شاخ‌های موجود در بازار، بر خلاف حیوانات اساطیری که به آنها می‌گویند، همگی بی‌عیب و دوست‌داشتنی نیستند. در حالی که برخی از آنها توانایی بازدهی قابل توجهی را دارند، برخی دیگر این امکان را دارند که زیان های قابل توجهی ایجاد کنند.

بنابراین، به جای انجام یک حرکت مبتنی بر FOMO (ترس از دست دادن)، اگر به سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها فکر می‌کنید، تکالیف خود را انجام دهید و به طور انتقادی ارزیابی کنید که آیا فناوری که صدای تک‌شاخ را حفظ می‌کند چیزی است که معتقدید انقلابی است یا خیر. . در حساب های شرکت غوطه ور شوید و آگاهانه قضاوت کنید که آیا ارزش گذاری میلیارد دلاری شرکت موجه است یا خیر.

منابع

آیا استارت آپ ها رویای تک شاخ را می بینند؟

گله جهانی تکشاخ اکنون بیش از 1000 شرکت دارد

شرکت یونیکورن چیست و آیا باید در یک کسب و کار نوپا سرمایه گذاری کرد؟