طوفان شدید خورشیدی باعث ایجاد شفق های قطبی در برخی از مناطق زمین شد


اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA) تأیید کرده است که خورشید به تولید شعله های خورشیدی قدرتمند ادامه می دهد و طوفان ژئومغناطیسی G5 باعث ایجاد شفق های قطبی می شود.

قوی ترین طوفان ژئومغناطیسی در 20 سال گذشته، شب جمعه در سراسر ایالات متحده، نورهای شمالی رنگارنگ یا شفق قطبی را تولید کرد. این پدیده هنوز تمام نشده است. به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، موسوم به NOAA، اگر امشب آسمان صاف باشد، ممکن است دوباره شفق شمالی، به ویژه در آلاباما را ببینیم.

مرکز پیش‌بینی هوای فضایی NOAA روز شنبه گفت که یک طوفان ژئومغناطیسی قوی حداقل تا یکشنبه ادامه خواهد داشت زیرا خورشید همچنان به تولید شعله‌های خورشیدی قدرتمند ادامه می‌دهد. این مرکز از روز چهارشنبه یک خوشه لکه‌های خورشیدی فعال را رصد کرده است و دیروز تأیید کرد که طوفان ژئومغناطیسی G5 را مشاهده کرده است که از اکتبر 2003 دیده نشده است. کلینتون والاس، مدیر مرکز پیش‌بینی هوای فضایی NOAA، طوفان فعلی را یک رویداد غیرعادی و بالقوه تاریخی توصیف کرد. در بیانیه مطبوعاتی روز جمعه

به گفته ناسا، خورشید در 10-11 می 2024 دو شراره خورشیدی پرقدرت ساطع کرد که در ساعت 21:23 به اوج خود رسید رصدخانه دینامیک خورشیدی ناسا تصاویری از این رویدادها گرفت و آنها را به عنوان شراره های کلاس X5.8 و X1.5 طبقه بندی کرد.

طوفان های ژئومغناطیسی زمانی رخ می دهند که شراره های خورشیدی با مگنتوسفر زمین برهم کنش می کنند. با این حال، تهدید شامل حال مردم روی کره زمین نمی شود. به گفته ناسا، تشعشعات مضر شعله ور نمی تواند از جو زمین عبور کند. بنابراین هیچ تهدیدی برای ساکنان زمین وجود ندارد. با این حال، این طوفان ها می توانند در عرصه فناوری مشکلاتی ایجاد کنند و ارتباطات، GPS، عملیات ماهواره ای و حتی شبکه برق را مختل کنند.