متا و گوگل می خواهند با استودیوهای هالیوود قرارداد هوش مصنوعی امضا کنند


بر اساس گزارش ها، متا و گوگل به دنبال قراردادهایی با استودیوهای هالیوودی برای بهبود مدل های هوش مصنوعی خود هستند و ده ها میلیون دلار پیشنهاد می دهند.

به گزارش بلومبرگ، متا و گوگل چندین میلیون دلار به استودیوهای هالیوود پیشنهاد کرده اند تا قرارداد همکاری امضا کنند. این دو شرکت امیدوارند توافقنامه مجوزی را امضا کنند که بر اساس آن ویدیوهای تولید شده توسط مدل های هوش مصنوعی بهبود می یابد. بر اساس این گزارش، رقم پیشنهادی این دو شرکت «ده ها میلیون دلار» است. البته هنوز نتیجه این مذاکرات مشخص نیست.

بر اساس این گزارش، نتفلیکس و دیزنی تمایلی به صدور مجوز برای محتوای خود ندارند، اما علاقه خود را برای همکاری در زمینه های دیگر ابراز کرده اند. از سوی دیگر، Warner Brothers Discovery تمایل خود را برای مجوز برخی از برنامه های خود اعلام کرده است.

سخنگوی متا از اظهار نظر در مورد این موضوع خودداری کرد. گوگل به درخواستی برای اظهار نظر در این مورد پاسخ نداد. این دو شرکت امیدوارند که چنین قراردادهایی به پیشرفت ابزار تولید ویدیوی آنها کمک کند. گوگل اخیراً از مدل تبدیل متن به ویدیو به نام Veo رونمایی کرده است و از دونالد گلاور برای ارتقای قابلیت های هوش مصنوعی استفاده می کند. متا همچنین ویدیوهای تولید شده توسط هوش مصنوعی را بررسی می کند.

ظاهراً چیزی شبیه به مسابقه تسلیحاتی بین شرکت های هوش مصنوعی برای امضای قراردادهای مجوز با شرکت های رسانه ای وجود دارد. OpenAI و NewsCorp اوایل این هفته قراردادی چند ساله برای استفاده از محتوای خبری در ChatGPT امضا کردند. به گزارش بیزینس اینسایدر، متا همچنین در نظر دارد برای آموزش مدل های هوش مصنوعی خود، به ناشران برای دسترسی به اخبار، عکس ها و محتوای ویدیویی آنها پول پرداخت کند.

با این حال، استودیوهای هالیوود ممکن است در مورد چنین معاملاتی تردید داشته باشند. در حالی که ابزارهای ویرایش هوش مصنوعی جذابیت خاص خود را دارند، نگرانی های گسترده ای در صنعت فیلم و سرگرمی در مورد استفاده شرکت های هوش مصنوعی از کارهای هنری و خلاقانه هنرمندان وجود دارد.

این نگرانی ها زمانی برجسته شد که اسکارلت جوهانسون از شراکت با OpenAI خودداری کرد و این شرکت را به کپی برداری از صدای او برای دستیار هوش مصنوعی “اسکای” متهم کرد. OpenAI به شدت چنین ادعاهایی را رد کرد، اما در مورد یکی از توییت‌های سام آلتمن، مدیر عامل شرکت، اظهار نظر نکرد.