محتوای زرد چیست و 6 محتوایی که زرد نیستند کدام اند؟


در اواخر قرن نوزدهم در شهر زیبای‌ نیویورک، دو نشریه بزرگ بر سر به‌دست‌آوردن تعداد بیشتر خواننده، رقابتی مانند یک جنگ تمام‌عیار داشتند! این دو نشریه عبارتند از New York World به سرپرستی و مالکیت Joseph Pulitzer و New York Journal به سرپرستی و مالکیت William Randolph Hearst. کاریکاتوریستی که برای پولیتزر کار می‌کرد، یعنی آقای Richard F. Outcault، در سال 1895 یک تصویر کمیک ترسیم کرد که در روزنامه نیویورک ورلد منتشر شد و جزو موفق‌ترین کمیک‌های این روزنامه بود.

در این تصویر کمیک، یک کودک با لباس خواب زرد بلند دیده می‌شد. نام این اثر Hogan’s Alley یا کوچه هوگان بود. علت این نام‌گذاری نیز این بود که یک کودک زردپوش توانسته بود فروش این روزنامه را در کوچه هوگان به‌شدت بالا ببرد و جالب اینجاست که این کار را به‌تنهایی انجام می‌داد. از آنجایی که مالک نشریه نیویورک ژورنال، حس عقب‌ماندن از نیویورک ورلد را داشت، تصمیم گرفت بازی را به‌نفع خودش تغییر دهد و برای این کار به کاریکاتوریست اثر کوچه هوگان، یعنی ریچارد، مبالغ سنگینی را پیشنهاد داد و او را از مقر جوزف پولیتزر به مقر خودش آورد.

آقای پولیتزر هم از آنجایی که نمی‌خواست طعم تلخ باخت را بچشد، تصمیم گرفت تا کاریکاتوریست جدیدی را استخدام کند و داستان بچه زردپوش و کوچه هوگان را ادامه دهد. جنگ این دو نشریه ادامه داشت تا اینکه ریچارد اوتکو از پولیتزر شکایت کرد و خواستار حق کپی‌رایت کمیکی بود که در روزنامه نیویورک ورلد منتشر کرده است. این نبرد قانونی در نهایت به نفع پولیتزر به پایان رسید.

بچه زرد‌پوش از آن به بعد در هر دو نشریه حضور داشت و منجر به رقابتی بی‌امان بین این دو شده بود و هر دو سعی می‌کردند تا حاشیه بیشتری درست کنند! این تلاش‌ها در نهایت منجر به کاهش صداقت و عینیت در محتوای این روزنامه‌ها شده بود. دیگر حقیقت مثل قبل منتشر نمی‌شد و همه‌چیز در حال تحریف بود. این دو روزنامه در طی این رقابت ناسالم، به‌ دنبال این بودند که خواننده خسته نشود و این کار را با توهین، اخبار رسوایی و هیجان‌های الکی انجام می‌دادند. فکر می‌کنیم اکنون دیگر متوجه شدید که علت نام‌گذاری محتوای زرد چیست و چه داستانی پشت آن است!

دیدگاهتان را بنویسید