موارد استفادۀ آهن ۱۶ و مشخصه های آن


این محصول در ابعاد استاندارد خاص تولید می شود که هر کدام استفاده خود را دارند. تیرآهن ۱۶ یکی از پر استفاده ترین و در نتیجه پر فروش ترین سایزهای تیرهای فولادی است. به دلیل استفادۀ بیشتر، قیمت آن نیز ممکن است از سایر سایزهای آهن بالاتر باشد. از این رو، کارخانه های متعددی در کشور این سایز از آهن را تولید می کنند. فایکو، یزد، اهواز و ظفر بناب از جملۀ این کارخانه ها هستند. از این رو در اینجا به برررسی آهن ۱۶ و مشخصه های آن پرداخته ایم.

مشخصه های فنی

اگر در صدد خرید تیرآهن ۱۶ هستید، خوب است بدانید این محصول در کشور در برندهای زیر موجود است:

 • اهواز
 • ظفر بناب
 • یزد
 • ذوب آهن اصفهان
 • فیکو
 • ناب تبریز
 • ماهان
 • کرمانشاه

همۀ این کارخانه ها، تیرفولادی ۱۶ را تحت استاندارد IPE تولید می کنند. اندازۀ طولی آن نیز ۶ متر و ۱۲ متر است و شما بسته به نیاز کاری خود، می توانید یکی را انتخاب کنید.

به لحاظ آلیاژی، تیرآهن ۱۶ در آلیاژهای فولادی st37، st52 و st44 تولید می شود. از این میان، st52 قوی تر است و می تواند بارهای بیشتری را تحمل کند. پس در زمان خرید، اطمینان حاصل کنید که چه گریدی از تیر فولادی را خریداری می کنید. در مورد پروژهای بزرگ و حساس، این موضوع مهم است.

وزن تیرآهن ۱۶ کارخانه های تولید داخل، اندکی با یکدیگر متفاوت است. این محدودۀ وزنی از ۱۹۰ کیلوگرم تا ۱۲۰ کیلوگرم را شامل می شود. به عنوان مثال، هر شاخه تیرآهن ۱۶ ذوب آهن اصفهان، ۱۹۰ کیلوگرم وزن دارد. هر شاخه تیرآهن ۱۶ برند ماهان و کرمانشاه، ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارد. از این رو، قیمت تیرآهن ۱۶ ذوب آهن اصفهان، همواره گران تر است.

۶ کاربرد مهم تیرآهن ۱۶

 1. ساخت ساختمان: ساختمان سازی یکی از آشناترین بخش صنعت است که تقریباً بیشتر ما استفاده از تیرهای فولادی در این بخش را دیده ایم. خواه سازه اسکلت فولادی باشد، خواه بتنی، تیرآهن جزء جدایی ناپذیر ساختمان ها است. آهن سایز ۱۶ به عنوان عضو اصلی در ساخت سازه‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سازه‌ها شامل ساختمان‌های اداری، تجاری و صنعتی می‌شوند. تیرآهن سایز ۱۶ به دلیل استحکام و پایداری مناسب، برای ایجاد ستون‌ها و سقف‌های ساختمان‌ها استفاده می‌شود.
 2. ساخت اتومبیل های سبک و سنگین: در صنعت خودروسازی از این آهن برای ساخت شاسی و قاب‌های سازه‌های خودرو و تقویت قاب اتومبیل‌ها استفاده می‌شود.
 3. ساخت تونل و پل‌: تیرآهن ۱۶ در ساخت پل‌ها و تونل‌ها برای ایجاد ستون‌ها، تیرهای اصلی و اجزای ساختاری دیگر استفاده می‌شود. این آهن‌ها به دلیل استحکام و پایداری بالا، می‌توانند وزن بارهای سنگین را تحمل کنند و به پایداری سازه کمک می‌کنند.
 4. صنایع نفت و گاز: تیرآهن برای تقویت و ساخت سازه‌های پلتفرم‌های دریایی یک مقطع فولادی کارآمد و مهم تلقی می شود.
 5. صنعت دریایی: تیرآهن سایز ۱۶ در صنایع دریایی نیز استفاده می‌شود. این آهن‌ها برای ساخت قطعات کشتی، سکشن‌ها و سازه‌های دریایی دیگر استفاده می‌شوند.
 6. ساخت برخی پروفیل های فولادی: سپری از جمله مقاطع فولادی است که قابلیت تولید از تیرهای فولادی را دارد. برای این منظور، تیر فولادی از طول برش می زنند تا سپری تولید شود.

عواملی که بر قیمت آهن ۱۶ مؤثر هستند

استاندارد (نوع) تیرآهن، وزن تیرآهن، کارخانۀ تولید کننده (برند) و، بر قیمت تیرآهن ۱۶ تأثیر اصلی را دارند. در کنار این ها، موارد دیگری نیز وجود دارد که آن ها نیز تأثیر بر قیمت تیرهای فولادی دارند و این تأثیر می تواند آنچنان باشد که منجر به نوسانات روزمرۀ قیمت آهن ۱۶ گردد.

یکی از این موارد، سیاست‌های دولتی است. سیاست‌های دولتی تأثیرگذارترین عامل بر قیمت آهن ۱۶ است. محدودیت‌های صادرات یا واردات، تعرفه‌ها، سیاست‌های حمایتی یا تنبیهی دولت و سایر تدابیر قانونی قیمت‌ها را نوسان داده و تحت تأثیر قرار می‌دهد. این سیاست ها، عوامل زیر را در زیر چتر خود قرار داده و بر آن ها نیز تأثیر می گذارد. این عوامل را معرفی کرده ایم.

 • قیمت مواد اولیه: قیمت مواد اولیه مورد استفاده در تولید تیرآهن ۱۶ نیز تأثیرگذار است. به عنوان مثال، اگر قیمت مواد اولیه مانند سنگ آهن، شمش فولادی یا کک ذوب بالا رود، قیمت آهن ۱۶ نیز ممکن است افزایش یابد.
 • تقاضا و عرضه: تقاضا و عرضه آهن ۱۶ در بازار ساخت و ساز و صنایع مشابه نقش مهمی در تعیین قیمت تیرآهن ۱۴ دارند. در صورتی که تقاضا برای این مقطع فولادی افزایش یابد و عرضه محدود شود، قیمت معمولاً افزایش می‌یابد. همچنین،چنانچه تقاضا کاهش یابد و عرضه بیشتر شود، قیمت آهن ۱۶ ممکن است کاهش یابد.
 • هزینه‌های تولید: هزینه‌های مرتبط با تولید آهن ۱۴، مانند هزینه‌های نیروی کار، انرژی، حمل و نقل و سایر هزینه‌های عملیاتی نیز می‌تواند تأثیرگذار باشد. افزایش هزینه‌های تولید معمولاً منجر به افزایش قیمت تیرآهن ۱۴ می‌شود.

شرایط بازار جهانی همانطور که در کشورهای دنیا تأثیر ایجاد می کند، می بایست در کشور ما نیز که جزئی از کشورهای جهان است نیز تأثیرگذار باشد؛ اما اینگونه نیست. نه تنها قیمت آهن ۱۶، بلکه سایر مقاطع فولادی تحت تأثیر سیاست های دستوری داخلی هستند.

✅ آیا این خبر اقتصادی برای شما مفید بود؟ امتیاز خود را ثبت کنید.

(کل: ۲ میانگین: ۵)

لینک کوتاه :

© ایزی وب سئو 2024