نکات کلیدی در طراحی وب سایت

نکات برجسته طراحی وب سایت

امروزه موفقیت در دنیای تجارت تا حد زیادی به وب سایتی بستگی دارد که نشان دهنده کسب و کار شما باشد. به عقیده بسیاری از کارشناسان اینترنتی، طراحی وب سایت ترکیبی از هنر و مجموعه ای از اصول است، اما متاسفانه بررسی بیشتر سایت ها این واقعیت را نشان می دهد که طراحی سایت با این اصول بسیار فاصله دارد.

با توجه به اینکه رضایت بخش بزرگی از بازدیدکنندگان علاوه بر محتوای سایت شما به مولفه های دیگری نیز بستگی دارد، بر آن شدیم تا نکاتی را برای بهینه سازی طراحی وب سایت جمع آوری کنیم و این مقاله را در اختیار شما قرار دهیم.

هدف از طراحی سایت

هرگز بازدیدکنندگان سایت خود را با یک سایت نامنظم، نامنظم و برنامه ریزی نشده اشتباه نگیرید. همیشه هدف از ایجاد یک وب سایت را اولین قدم تعریف کنید. معمولا هدف اصلی از ایجاد یک وب سایت جذب خوانندگان و کاربران از طریق موتورهای جستجو است.

در ابتدای راه اندازی سایت خود اهداف و خط مشی اصلی سایت را بیان کنید. در نظر داشته باشید که اگر نوع سایت، محتوا و طراحی آن نتواند کاربران را جذب کند و آنها را مجبور به بازگشت به سایت شما کند، به تدریج مشتریان و خوانندگان خود را از دست خواهد داد و این آغاز شکست در دنیای تجارت الکترونیک خواهد بود.

الف) ساختار و پلان اولیه سایت

این گام بسیار مهم است. این عامل مهم است زیرا ایده اولیه شما را به یک مفهوم تجاری مناسب برای دنیای تجارت تبدیل می کند.

تهیه پیش نویس یک طرح تجاری به شما این فرصت را می دهد که کل فرآیند کسب و کار را از ایجاد تا تولید و فروش کالا یا خدمات در نظر بگیرید.

نیازی نیست برنامه ریزی طولانی و مشخصی داشته باشید، فقط موارد ضروری را در آن قرار دهید و به یاد داشته باشید که این موارد شامل اجزای زیر است:

بررسی نیازهای کاربر

طراحی وب سایت باید کاربر محور باشد، به این معنا که بدانیم کاربران به چه چیزی نیاز دارند، چگونه فکر می کنند و رفتارشان چیست. تحقیق در مورد نیازها و خواسته های کاربران به ما این امکان را می دهد که به درستی یک وب سایت مناسب طراحی و پیاده سازی کنیم.

پیاده سازی

برای موفقیت یک سایت و جلوگیری از خطاهای بیش از حد، بسیار مهم و ضروری است که تکنولوژی مورد نیاز برای طراحی وب سایت که شامل زبان برنامه نویسی، پلتفرم ها، استانداردها، فناوری ها و نحوه چیدمان آن ها می باشد، به درستی تعریف شود.

محتوا

محتوا اغلب دلیلی است که کاربران را به سمت وب سایت شما می کشاند. بنابراین، پرداختن به این سوال مهم است که چه محتوایی باید ارائه شود تا انتظارات کاربر را برآورده کند؟ چقدر محتوا مناسب است؟ شکل ارائه مطالب چگونه باید باشد؟

از ایجاد هر محتوایی، لازم است به سؤالات فوق که مبانی استراتژی محتوا را تعریف می کند، پاسخ دهید.

گرافیک و رابط کاربری

یکی دیگر از عوامل مهم در طراحی یک وب سایت، در نظر گرفتن گرافیک و ظاهر رابط کاربری است. در ابتدای کار به ظاهر سایت خود فکر کنید و به این نکته توجه کنید که اگر یک سایت شلوغ و پر از عناصر گرافیکی نامرتبط ایجاد کنید، کاربران را از سایت خود دور خواهید کرد.

همچنین باید مطمئن شوید که رابط کاربری که در سایت خود ایجاد می کنید، با رعایت استانداردهای مناسب، می تواند کاربران را به بخش های مختلف هدایت کند و آنها را مجبور به استفاده از قسمت های مختلف سایت شما کند.

از مقالات و متون خود با فونت های مناسب و اندازه های استاندارد و رنگ های قابل تشخیص در صفحات وب خود استفاده کنید.
نکته دیگر انتخاب تصاویر است.

استفاده از تصاویر با کیفیت در میان مطالب و در قسمت های مختلف سایت می تواند ارزشی معادل متن شما داشته باشد. همچنین قبل از قرار دادن عکس ها و تصاویر استفاده شده در سایت با استفاده از برنامه هایی مانند فتوشاپ، حجم آن ها را کاهش دهید تا سرعت بارگذاری صفحات وب خود را افزایش دهید. از استفاده زیاد از تصاویر خودداری کنید.

ب) بهبود ساختار و بهینه سازی سایت:

پس از بررسی ساختار و طرح اولیه، باید وب سایت خود را در فضای رقابتی اینترنت بهینه کنید. برای این منظور، بررسی اجزای زیر ضروری است:

سرعت بارگذاری وب سایت

سرعت بارگذاری به مدت زمانی که طول می کشد تا یک وب سایت به طور کامل بارگذاری شود و قابل استفاده باشد اشاره دارد. توجه به این واقعیت که کاربران نمی خواهند زمان زیادی را برای بارگذاری سایت صرف کنند نشان می دهد که این مؤلفه چقدر اهمیت دارد.

می توانید با استفاده از تکنیک های برنامه نویسی و طراحی وب، استفاده از زبان برنامه نویسی مناسب، انتخاب پهنای باند مناسب، کاهش حجم تصاویر و به حداقل رساندن گرافیک و اسکریپت تاثیر زیادی در افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب خود داشته باشید.

برای بررسی سرعت سایت می توانید از وب سایت های آنلاین مانند gtmetrix.com استفاده کنید.

سئوی وب سایت

بهینه سازی سایت و سئو بخش مهمی از آن است

دیدگاهتان را بنویسید