چیستی، اهمیت، ویژگی ها و مصادیق


با شناسایی، شناخت و پذیرش رفتارها، افکار و احساسات درونی، خودآگاهی از خود نشان می دهید.

را خودآگاهی همان طور که از همین کلمه می توان استنباط کرد، این است اطلاع که شخص در مورد خود دارد. که دانش درونی، با فرآیند کاوش داخلی و توانایی شناسایی مشخص شده است احساسات، نیاز دارد، احساسات y واکنش های خود، برای دانستن مثلاً چه چیزی ضروری است نقاط ضعف y نقاط قوت آنها تسخیر شده اند.

را پرورش دهید خودآگاهی، اکثریت کسانی را که در این زمینه تخصص دارند در نظر می گیرد روانشناسی، کلید تکامل و دستیابی به رشد شخصی بر اساس بهبود رفتار و ثبات در امور است عاطفی.

مسیر از خودآگاهی نیاز به زمان دارد درون نگری، بازتاب شخصی، خود مشاهده y تحلیل خود به منظور شناخت و درک هر حالت، رفتار یا واکنش. این نوع فرآیندها را می توان با در نظر گرفتن فعالیت هایی مانند ثبت افکار یا احساسات در یک دفتر خاطرات، تسهیل، تقویت یا تشویق کرد. مراقبه یا تمرین توجه کامل (ذهن آگاهی). همچنین توصیه می شود که از آن فرار نکنید خودخوری از آن خجالت نکشید زیرا ما را تشویق می کند که با خود صبور، صادق، محترمانه و خیرخواه باشیم تا خود را تحت فشار، محدود یا تنبیه نکنیم.

فهرست موضوع مقاله را مرور کنید.

اهمیت خودآگاهی

را خودآگاهی این مهم و مفید است زیرا پیشنهاد می کند به درون نگاه کنید و بدانید که شخصیت فرد چگونه است، چه احساساتی هر عمل را هدایت می کند و چه عوامل یا محرک های بیرونی باعث تحریک یک فرد می شود. عدم تعادل داخلی.

آگاه شدن از خواص y عیوب شخصی، و همچنین شناخت عمیق ترین لایه جوهر فردی، شانس بیشتری برای سازگاری با محیط، دگرگونی ها یا اصلاحات مثبت و به طور خلاصه، نشان دادن یک تحول با گذشت سالها وجود دارد. برای مثال، پذیرش موفقیت در سطح حرفه ای یا کاری کلیدی است.

لازم به ذکر است که در حوزه علمی، دهه هاست که کار و تحقیق با این هدف انجام شده است که میزان پیشرفت فناوری را تحلیل کند. خودآگاهی در سراسر وجود یک انسان مطالعه ای که توسط یک تیم متعلق به دانشگاه بیرمنگام، همانطور که در آغاز آشکار شد 2024، به ما اجازه داد تا ثابت کنیم که فقط چهار ماه پس از تولد، کودک از قبل آماده است تا بفهمد بدنش چگونه با محیط تعامل می کند. این کشف بدون شک به افزودن جزئیات در مورد ظهور، انگیزه و پیشرفت کمک می کند. خودآگاهی و بهتر درک کنیم که آگاهی انسان ها چگونه سرچشمه می گیرد و چه ویژگی هایی دارد.

پرورش بینش شخصی به ارتباط با علایق و موهبت هایی که هر فرد در اعماق وجود خود دارد کمک می کند و در نتیجه بر یک مأموریت و افقی تمرکز می کند که به سوی آن پیش می رود.

از طرفی جالب توجه است که پیشرفت های تکنولوژیکی و استفاده از هوش مصنوعی ایجاد را ممکن ساخته اند آمریکا، و ربات انسان نما که با اطمینان از این که دنیا را شگفت زده کرده و تحت تاثیر قرار داده است اطلاع در مورد وجود خودش با توجه به اظهاراتی که انجام داد، او می‌داند که شخصیتش استثنایی است و هم به نحوه برنامه‌ریزی آن و هم به تعاملاتی که با شخصیت‌های مختلف نوع بشر دارد پاسخ می‌دهد. علاوه بر این، آمریکا تشخیص داد که ظاهر فیزیکی او خاص است و حتی منابع و توانایی های خود را دارد که تفاوت های قابل توجهی را در مقایسه با بقیه افراد نشان می دهد. روبات ها.

مشخصات

هنگام بررسی مشخصات و در کاربرد عملی خودآگاهی وجود دو گونه ذکر شده است. یکی به این صورت تعریف شده است خودآگاهی درونی و هر دو را پوشش می دهد خود شناسی و خود ارزیابی به عنوان خودانگاره. با آن می توانید آرزوها، خواسته ها و ارزش های شخصی را تجسم کنید، علاوه بر این که نوعی دماسنج دارید که نشان می دهد پیوند بین شما و محیط شما چگونه جریان دارد.

روش دیگر به عنوان طبقه بندی می شود خودآگاهی بیرونی و اشاره به توانایی گرفتن دارد اطلاع چگونه دیگران شما را می بینند و در این چارچوب تصویری را که شخصی در بین همسایگان خود دارد تفسیر می کنند. این اطلاعات که سوخت سطوح قوی از یکدلی برای کسانی که آرزوی یک نقش یا موقعیت رهبری را دارند به اهمیت زیادی می رسد. رهبری.

با آگاهی از اینکه چه ارزش‌ها، باورها و ایده‌هایی بر زندگی ما حاکم است، ایجاد منابع یا گزینه‌هایی برای دستیابی به رفاه معنوی آسان‌تر می‌شود.

نمونه هایی از خودآگاهی

با انجام کارهای عمیق خودآگاهی فرد ابزارهایی را به دست می آورد تا بتواند موقعیت های واقعیت روزمره را با آن حل کند محبت و بهره گیری از مزایای هوش هیجانی. برای مثال، با خودآگاهی، کسی می تواند تصویر آن را پیش بینی کند فشار o اضطراب که می‌دانید هنگام مواجهه با یک شرایط خاص (حضور در یک جلسه کاری مهم، قهرمان یک رویداد با اهمیت عاطفی شدید، تحت عمل جراحی و غیره) با مدیریت آرام احساسات و افکار خود یا استفاده از تکنیک‌های آرامش‌بخش، بر شما تأثیر می‌گذارد. نفس كشيدن y آرامش.

که به او ارزش و جایگاه می دهد خودآگاهی شما در زندگی با امنیت و خودمختاری حرکت می کنید زیرا این واقعیت که خودتان را در درون خود می شناسید به شما این امکان را می دهد وضوح ذهنی و محکومیت برای تصمیم گیری.

به طور خلاصه، تأیید می شود که وجود دارد خودآگاهی هر بار که شخص موفق می شود تشخیص دهد که در مورد یک واقعیت چه احساسی دارد یا چه ایده ها یا احساساتی را تجربه می کند و می داند چگونه باید عمل کند تا در هر شرایطی بهترین نسخه فردی را ارائه دهد.