کاریزما چیست و شخصیت کاریزماتیک چیست؟ جدید


یک استاد دانشگاه آزمایشی انجام داد تا بفهمد مردم چگونه ویژگی کاریزماتیک بودن را تشخیص می دهند. در این آزمایش او تصاویر چند نفر را به گروهی از افراد نشان داد و از آنها خواست که به سوالات زیر پاسخ دهند.

کدام یک از 2 شخصیت زیر مدیر بهتری است؟

کدام یک از دو فردی که در تصویر زیر می بینید می تواند رئیس جمهور بهتری باشد؟

کدام یک از دو نفری که در این تصویر می بینید مسئولیت بیشتری دارند؟

جالب اینجاست که اکثر شرکت کنندگان در این آزمون همانند شما پاسخ داده اند.

لینک پاسخ تست

نکته جالب اینجاست:
وقتی آنها از کودکان 6 تا 10 ساله سؤالات مشابهی می پرسیدند، پاسخ آنها دقیقاً مانند پاسخ شما بود. یعنی یک کودک 6 ساله می تواند تشخیص دهد که کدام یک از این افراد رهبر بهتری هستند!

نتیجه این آزمایش نشان داد که عموم مردم ذاتاً یکدیگر را بر اساس ظاهر قضاوت می کنند. هر بار که یک نفر جدید را می بینند، بر اساس قد، وزن، لباس و … او را قیمت گذاری می کنند. و هر چه قیمت شما بالاتر باشد، ارزش شما بیشتر است.
خوشبختانه یا متأسفانه این موضوع در سیاست، آموزش و پرورش و حتی کسب و کار همچنین اعمال می شود.

خوب، ممکن است با خود بگویید که برای موفقیت باید مبارزه کنیم و دوباره بسازیم 🙂 اما نه، این کار را نمی کنیم. راه حل این است که کاریزما را یاد بگیرید.

در ادامه مقاله هر آنچه را که باید در مورد کاریزما و کاریزماتیک بودن بدانید توضیح خواهیم داد تا به عنوان یک مدیر کسب و کار بتوانید با یک حرکت همه را جذب کنید.

قبل از شروع، باید بدانید که داشتن کاریزما و کاریزماتیک بودن یک مهارت فردی است که با تمرین و آموزش به دست می آید. بنابراین، اگر تصمیم شما جدی است، بازدید از صفحه جدید آموزش توسعه شخصی را از دست ندهید و قدم به قدم رشد کنید.

اگر ویدیوی بالا را تماشا کردید، بیایید به موضوع اصلی … کاریزما برگردیم.

کاریزما چیست؟

اول از همه بهتر است بدانیم کاریزما دقیقاً به چه معناست.

کاریزما یعنی استفاده از ظاهر، رفتار و کلام خود برای جذب افراد به گونه ای که بر احساسات آنها تأثیر بگذارد.

باید خواند: سئو فنی چیست؟ 11 مرحله برای انجام در سایت!

در دنیای کسب و کار، کسانی که می دانند چگونه با دیگران کنار بیایند، می توانند از کاریزما به خوبی استفاده کنند عمیقاً ارتباط برقرار کنیدآنها متقاعد کردن و روی آنها تاثیر به آنها اجازه دهید

این تعریف کاریزما است… حالا به افرادی که می دانند چگونه از قدرت کاریزما برای جذب مخاطب خود استفاده کنند، کاریزماتیک می گویند. بعداً در مورد آنها بیشتر صحبت خواهیم کرد.

کاریزماتیک یعنی چه؟

همانطور که گفتیم کاریزما داشتن یا کاریزماتیک بودن صفت به عنوان مثال، در طول تاریخ افرادی مانند مارتین لوتر کینگ، چرچیل، گاندی و اوباما رهبرانی بوده اند که کاریزماتیک به حساب می آمدند.
یا مثلاً در دنیای تجارت، استیو جابز، ایلان ماسک و بیل گیتس را افراد کاریزماتیک می دانند. حتی در این صورت، اگر بعد از مرگشان تأثیر زیادی روی مردم داشته باشند/خواهند گذاشت 🙂

خیلی از اوقات در زندگی ما اتفاق می افتد که برخی افراد همیشه به ما احساس قدرت می دهند.
اگر دقت کنید معمولا در نقش مدیر، معلم یا مشاور ما هستند و خیلی خوب می توانند ما را راهنمایی کنند. در بخش بعدی بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

افراد کاریزماتیک چه ویژگی هایی دارند؟

هر فرد / مدیر / رهبر کاریزماتیک ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد، اما همه آنها تعدادی ویژگی مشترک دارند:

1. مهارت های ارتباطی بالایی دارند

یک مدیر کاریزماتیک مهارت بسیار بالایی در برقراری ارتباط با دیگران (چه به صورت فردی و چه گروهی) دارد.این ویژگی به کارکنان خود کمک می کند تا در شرایط سخت انگیزه داشته باشند و در موقعیت های آسان خوب بمانند.

2. بالغ عمل می کنند

علاوه بر این، یک رهبر کاریزماتیک آگاهانه رفتار می کند و شخصیت کاملی دارد. حرف های خالی نمی گوید و پشت هر حرفی دنیایی از تجربه است. یک مدیر کاریزماتیک در همه موقعیت ها بالغ رفتار می کند و می داند که باید پاسخگوی تک تک حرف هایش باشد.

3. متواضع هستند

افراد کاریزماتیک کمی متواضع هستند و برای هر یک از کارمندان خود ارزش قائل هستند. آنها همیشه با دقت به همه گوش می دهند و نگرانی های آنها را جدی می گیرند. یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه مدیران کاریزماتیک این است که کارکنان خود را دست کم نمی گیرند و به آنها نشان می دهند که حضور آنها در سازمان چقدر ارزشمند و موثر است.
در نتیجه، کارمندان وفادار زیادی را به دست می آورد که همیشه در اختیار او هستند.

4. دلسوز

مدیر کاریزماتیک موفق با اطرافیانش همدلی می کند. در بسیاری از جاها، کاریزما به تنهایی کمکی به شما نخواهد کرد. به یاد داشته باشید، به جایی نرسید که مردم بی دلیل شما را دنبال کنند.
کاریزماتیک بودن باید با شفقت، صداقت و صبر همراه باشد.

5. به خود اطمینان دارند

ناگفته نماند که داشتن کاریزما به معنای چیزی همراه با اعتماد به نفس است. این نوع افراد همیشه لیوان را نیمه پر می بینند و با خودشان راحت هستند. شما باید خودتان را خوب بشناسید و سعی نکنید از دیگران تقلید کنید. وقتی یک مدیر کاریزماتیک را می بینیم کاملا متوجه می شویم که چقدر با خودش راحت است و اصلا از هیچ چیز خجالت نمی کشد.

6. شنوندگان خوبی هستند

رهبران کاریزماتیک به خوبی می دانند که چگونه به شما گوش دهند. وقتی با آنها صحبت می کنید حواسشان پرت نمی شود و شما مرکز توجه آنها هستید. او یک مدیر کاریزماتیک است که با دقت و علاقه به صحبت های شما گوش می دهد و گفتگو با او یک طرفه نیست.

مردم دوست دارند شنیده شوند. افراد کاریزماتیک این را می دانند و به تجربیات دیگران علاقه و کنجکاوی نشان می دهند.

باید خواند: سرقت هشتگ چیست و چگونه باید انجام شود؟

آنها این کار را با پرسیدن سؤالات باز انجام می دهند تا طرف مقابل بتواند عمیقاً در یک موضوع مورد علاقه فرو رفته و از اینکه کسی برای شنیدن آنها حضور دارد هیجان زده و سپاسگزار باشد.

علاوه بر این، افراد کاریزماتیک از دستاوردها و موفقیت های دیگران لذت می برند. آنها احساس حسادت یا تهدید نمی کنند زیرا ارزش خود را می دانند و نیازی به مقایسه خود با دیگران ندارند.

7. افراد زیبا اندام مناسبی دارند

یکی دیگر از ویژگی های مشترک همه شخصیت های کاریزماتیک، زبان بدن گرم، راحت و مثبت آنهاست. وقتی با شما صحبت می کنند، یادشان می آید که تماس چشمی برقرار کنند، لبخند بزنند و مشتاقانه خودشان را به دیگران معرفی کنند تا ارتباطاتشان را گسترش دهند.
گویی حالتی از رجزخوانی دلپذیر آنها را احاطه کرده است.

8. آنها خود را تماشا می کنند

مدیر کاریزماتیک آگاه است که کارکنانش مدام او را زیر نظر دارند. در نتیجه بهترین راه حل قبل از هر چیز این است که خودشان را زیر نظر بگیرند و رفتارشان را به دقت زیر نظر بگیرند.

9. در زندگی اشتیاق دارند که با اشتیاق دنبال می کنند

افراد بسیار کاریزماتیک نسبت به تجربیات و سرگرمی هایی که به آن علاقه دارند علاقه مند هستند و می توانند این هیجان را به دیگران منتقل کنند. این اشتیاق و هیجان بسیار مسری است و پس از مدتی دیگران احساس می کنند مجبورند چیزهایی را که دوست دارند دنبال کنند.

چگونه کاریزماتیک شویم؟

سوال مهمی که ممکن است در حال حاضر ذهن شما را درگیر کرده باشد. آیا می توانید کاریزماتیک بودن را یاد بگیرید یا ذاتی است؟
خبر خوب این است که شما مجبور نیستید برون گرا باشید یا با مهارت های کاریزمایی متولد شوید.

کاریزما مهارتی است که می توانید آن را یاد بگیرید حتی اگر خود را از نظر اجتماعی خجالتی یا درونگرا توصیف کنید. تنها چیزی که نیاز دارید تغییر رفتار است. کاریزما بیشتر به گفتار و اعمال شما مربوط می شود تا شخصیت شما.

پس چگونه کاریزماتیک شویم؟

پس از مطالعه و تحقیق بسیار به این نتیجه رسیدیم که کاریزماتیک بودن را می توان در 3 سوال خلاصه کرد.

 1. آسان برای توضیح
 2. مشارکت مخاطب
 3. استفاده صحیح از زبان بدن

در زیر، این سه موضوع را کمی برای شما باز می کنیم:

1. ساده توضیح دهید

اگر مدیر مجموعه و صاحب کسب و کار هستید، باید به ساده ترین شکل ممکن موارد را برای همکار خود توضیح دهید. به این ترتیب می توانید از تکنیک قصه گویی برای درک موضوع برای مخاطب راحت تر استفاده کنید.

مهارت های داستان گویی را بیاموزید

شخصیت های کاریزماتیک همیشه با داستان های جالب و هیجان انگیز خود جمعیت را مجذوب خود می کنند.
همه ما می دانیم که چگونه یک داستان را تعریف کنیم، اما شخصیت های کاریزماتیک می دانند که از کلماتی مانند (مطمئنم، قطعاً، قطعا) به جای کلماتی مانند (شاید، احتمالا، امیدوارم و غیره) استفاده کنند.

البته استفاده از مثال، تشبیه، ایجاد فهرست یا مقایسه دو موضوع نیز می تواند در این زمینه به شما کمک زیادی کند.

2. احساسات مردم را درگیر کنید

اگر کمی به آن فکر کنید، مطمئناً به یاد خواهید آورد که کاریزماتیک ترین فردی که تا به حال دیده اید، تنها با یک جمله توانسته است شما را احساساتی کند. پس این ویژگی را دست کم نگیرید و سعی کنید احساسات افراد را هدف قرار دهید.

باید خواند: صفحه فرود چیست؟

به عنوان مثال، در یک جلسه کاری سعی کنید احساسات طرف مقابل را منعکس کنید، اهداف بزرگی را تعیین کنید و توجیه کنید که این اهداف قابل دستیابی هستند.
البته راه های زیر نیز مفید است:

به مردم احساس خاص بودن بدهید

برای اینکه طرف مقابل احساس کند مهم ترین فرد روی زمین است، 3 کار زیر را هنگام صحبت کردن با او انجام دهید:

 1. جملات خود را با لحنی آرام تر تمام کنید.
 2. اگر برای تاکید سر تکان می دهید، این کار را کمی آهسته تر از حد معمول انجام دهید.
 3. قبل از صحبت 2 ثانیه صبر کنید.

100% حضور داشته باشید

طبق مطالعات انجام شده در دانشگاه هاروارد، 47 درصد از ذهن دائماً در حال پریدن است.

حضور 100% یعنی از هر لحظه ای که می گذرد آگاه باشید، به هر اتفاقی که می افتد توجه کنید و در افکارتان غرق نشوید.

وگرنه وسط صحبت با یک نفر به خود می آیی و متوجه می شوی که بدنت آنجاست اما ذهنت نه! طرف مقابل می تواند به راحتی این موضوع را با حالت چهره شما تشخیص دهد و بداند که شما گوش نمی دهید.

با دقت گوش کنید و کنجکاو باشید

گفته می شود که جان اف کندی شنونده فوق العاده ای بود و اگر با او صحبت کنید، احساس می کنید که او واقعاً توجه شما را به خود جلب کرده است.

اما تا زمانی که کسی شروع به صحبت کند، خودمان وانمود می کنیم که به سخنان او گوش می دهیم. اگر فقط منتظر بمانیم تا صحبتش تمام شود، مثل یک بمب ساعتی منفجر می شویم. اما این تکنیک اصلاً درست نیست. در عوض، مکث کنید و از آنها سؤالاتی بپرسید تا کنجکاوی خود را نشان دهید.

3. از زبان بدن افراد کاریزماتیک استفاده کنید

اگر می‌خواهید با دیگران ارتباط خوبی برقرار کنید، باید خود را به جای آنها بگذارید تا بفهمید از بیرون چه شکلی هستید. شاید باورش سخت باشد، اما دانستن نحوه استفاده از زبان بدن به شما کمک زیادی می کند.

 • خم نشوید و صاف بایستید
 • کمی به طرف مقابل خم شوید.
 • مشکلات را با استفاده از حرکات دست توضیح دهید.
 • جدی نگیرید لبخند بزنید و سری تکان دهید.
 • با طرف مقابل ارتباط چشمی برقرار کنید.
 • محکم دست بده
 • زبان بدن طرف مقابل را تقلید کنید. (این باعث می شود احساسات او را بهتر درک کنید و دوستانه تر به نظر برسید.)
 • نیم متر از مردم فاصله بگیرید. خیلی نزدیک یا خیلی دور نشوید.
 • سریع پلک نزن (درست است که چشمک زدن دست شخص نیست، اما اگر مکرر فلش بزنید، ممکن است طرف احساس کند که با آن راحت نیستید)

سرانجام…

در این مقاله سعی کردیم بدانیم که کاریزما چیست و یک مدیر کاریزماتیک باید چه ویژگی های شخصیتی داشته باشد. این نکات را به کار بگیرید و به یاد داشته باشید که افراد کاریزماتیک به دنیا نمی آیند و رسیدن به آن نیازمند تلاش و تمرین است. واقعا… کاریزماتیک ترین فردی که میشناسید کیست؟ در قسمت نظرات برای ما بنویسید.

دیدگاهتان را بنویسید