کدام یک را باید انتخاب کنید؟


چت ربات هوش مصنوعی (AI) به نام ChatGPT صنعت فناوری را با قابلیت های پیشرفته خود برای تقویت تعامل انسان و ماشین مختل کرده است. چت بات در چند هفته محبوب شد، سریعتر از پلتفرم های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس بوک. ابزار مجهز به هوش مصنوعی، به طور جالبی، حدود 100 میلیون کاربران فعال ماهانه چند ماه پس از راه اندازی آن. این افزایش حیرت انگیز ChatGPT به سر و صدایی در اطراف آن منجر شده است و گوگل را به عنوان موتور جستجوی جدید جایگزین کرده است. با این حال، از نقطه نظر فنی، مقایسه سناریوی ChatGPT با جستجوی Google واقعاً محاسبه نمی شود، اینطور است؟ مثل مقایسه سیب و پرتقال است. دانستن دلیل برای حرفه ای ها و حتی کاربران معمولی مهم است. بنابراین، ما به بررسی تفاوت‌های بین ChatGPT و جستجوی Google پرداخته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقایسه ChatGPT و جستجوی Google، پیشتر بخوانید.

ChatGPT در مقابل جستجوی Google: تفاوت آنها چگونه است؟

جستجوی گوگل یک ابزار جستجوی اینترنتی است که به کاربران امکان می دهد اطلاعات را در وب جستجو کنند. از الگوریتم هایی برای بازیابی اطلاعات مرتبط از میلیاردها صفحه وب استفاده می کند. از سوی دیگر، ChatGPT یک ابزار هوش مصنوعی مولد است که از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی استفاده می‌کند تا اطلاعات مرتبط را به زبان انسانی در اختیار کاربران قرار دهد.

در اینجا چند تفاوت اصلی بین ChatGPT و Google وجود دارد.

1. کار داخلی

موتورهای جستجوی ChatGPT و Google فناوری های مختلفی هستند که فرآیندهای مختلفی را ارائه می دهند. در حالی که ChatGPT متون محاوره ای تولید می کند، گوگل برای ارائه نتایج مرتبط در اینترنت جستجو می کند. ChatGPT از یادگیری عمیق و معماری ترانسفورماتور برای تولید پاسخ‌های انسان‌مانند به درخواست‌های کاربر استفاده می‌کند. این بر روی یک مجموعه داده متنی عظیم برای تقلید از مکالمات انسانی آموزش داده شده است. از یادگیری نظارت شده برای تنظیم دقیق پاسخ های خود استفاده می کند.

از سوی دیگر، گوگل برای جمع‌آوری اطلاعات در اینترنت می‌خزد، داده‌ها را با استفاده از الگوریتم‌های نمایه‌سازی دسته‌بندی می‌کند و نتایج را بر اساس ارتباط رتبه‌بندی می‌کند.

2. نحوه استفاده از آنها

ChatGPT از ابزارها و تکنیک های هوش مصنوعی برای درک و پاسخگویی به سوالات مشتریان به زبان طبیعی استفاده می کند. هنگام استفاده از ChatGPT، کاربران احساس می کنند با یک دوست باهوش صحبت می کنند. کاربران برای یافتن پاسخ به سوالات خاص به ChatGPT متکی هستند. به عنوان مثال، می توان سوالات ChatGPT مانند “پایتخت هند چیست؟” یا «چگونه یک غذای سنتی مهاراشتری درست کنم؟» و سعی خواهد کرد پاسخ دقیقی ارائه دهد.

در همین حال، موتور جستجوی گوگل می تواند برای یافتن اطلاعات در مورد طیف گسترده ای از موضوعات استفاده شود. فهرستی از وب‌سایت‌ها را ارائه می‌کند که حاوی اطلاعاتی درباره درخواست جستجوی کاربر است. برای مثال، کاربران می‌توانند «بهترین مکان‌های گردشگری در هند» یا «چگونه قهوه درست کنیم» را در موتور جستجو جستجو کنند.

3. دقت

ChatGPT بر اساس اطلاعاتی که روی آن آموزش دیده است به یک پرسش پاسخ می دهد. بنابراین، دقت پاسخ آن ممکن است متفاوت باشد. حتی گاهی اوقات ممکن است نادرست باشد. از سوی دیگر، گوگل پاسخ های دقیق تری ارائه می دهد زیرا نتایج آن بر اساس اطلاعاتی است که در وب پیدا می کند.

مزایای استفاده از ChatGPT در مقابل جستجوی گوگل چیست؟

  1. ChatGPT متنی را تولید می کند که بسیار شبیه به متن انسانی است، زیرا بر روی داده های بزرگ آموزش داده شده است تا تفاوت های ظریف زبان انسانی را درک کند.
  1. می توان از ChatGPT برای کارهایی مانند تکمیل متن، پاسخ به سؤالات و ترجمه زبان استفاده کرد.
  1. علاوه بر این، ChatGPT می‌تواند متنی را به چندین زبان تولید کند که آن را برای کارهایی مانند ترجمه زبان و ایجاد پاسخ‌ها به زبان‌های مختلف مفید می‌کند.
  1. مزیت دیگر این ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی این است که زمینه یک مکالمه را درک می کند و بنابراین می تواند پاسخ های مناسبی را ایجاد کند.
  1. در نهایت، ChatGPT می تواند به عنوان یک دستیار مجازی دو برابر شود. می‌توان از او بخواهد شعر بنویسد، برنامه سفر را تنظیم کند و نسخه‌های تبلیغاتی بسازد.

همچنین بخوانید: BARD و ChatGPT چگونه در تکامل هوش مصنوعی کمک می کنند؟

جستجوی گوگل در چه سناریوهایی موثرتر از ChatGPT است؟

1. قابلیت جستجوی پیشرفته

موتور جستجوی Google می‌تواند جستجوهای پیشرفته را انجام دهد و نتایج دقیقی را هر بار ارائه دهد، جایی که ChatGPT کوتاهی می‌کند—هر بار نمی‌تواند نتایج دقیقی را بدست آورد.

2. منابع مختلف اطلاعات برای کاوش

گوگل هم از نظر سرعت و هم از نظر وسعت بی نظیر است. با یک پرس و جو، بر خلاف ChatGPT، می توان به چندین منبع دسترسی داشت. علاوه بر این، کاربران می‌توانند موضوع خود را با «مردم نیز می‌پرسند» بیشتر بررسی کنند.

3. ادغام با خدمات گوگل

مشتریان می توانند با استفاده از موتور جستجو به طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی گوگل دسترسی داشته باشند. Google با طیف وسیعی از خدمات مانند Google Maps و Google Drive ادغام می شود که آن را به ابزاری مفید برای بسیاری از کارها تبدیل می کند.

سوالات متداول (سؤالات متداول)

1. آیا می توان از ChatGPT برای همه انواع جستجو استفاده کرد؟

ChatGPT پتانسیل انجام انواع مختلف جستجوها را از طریق دانش داخلی خود دارد. با این حال، داده هایی که بر اساس آن آموزش داده می شود، نقش کلیدی در میزان قابلیت های جستجوی آن دارد.

2. ChatGPT چگونه جستارهای زبان طبیعی را متفاوت از جستجوی گوگل پردازش می کند؟

ChatGPT پرس و جوهای زبان طبیعی را پردازش می کند تا پاسخی تعاملی و دقیق ارائه دهد.

از سوی دیگر، جستجوی گوگل از رویکرد جستجوی مبتنی بر کلمه کلیدی استفاده می کند که به استفاده محدود از جستارهای زبان طبیعی نیاز دارد.

3. چگونه کاربران می توانند از صحت نتایج ChatGPT اطمینان حاصل کنند؟

در اینجا چند راه وجود دارد که کاربران می توانند از صحت نتایج ChatGPT اطمینان حاصل کنند:

  • هنگام پرسیدن سوال واضح و مشخص باشید
  • زمینه و جزئیات لازم را ارائه دهید که می تواند به ChatGPT در درک بهتر سؤالات شما کمک کند
  • هنگام جستجوی اطلاعات مهم یا واقعی، ارجاع متقابل با منابع قابل اعتماد می تواند صحت اطلاعات را تضمین کند.
  • سوالات پیچیده را به سوالات کوچکتر و خاص تر تقسیم کنید
  • در هنگام جستجو از اصطلاحات پیچیده یا اصطلاحات فنی استفاده نکنید

همچنین بخوانید: مزایای مکالمات مبتنی بر هوش مصنوعی را با ChatGPT Plus باز کنید

هوش مصنوعی را با ممتاز یاد بگیرید

اگر این مقایسه ChatGPT و جستجوی Google باعث علاقه شما به هوش مصنوعی شده است، به جای درستی آمده اید. بازنشسته آرایه ای از هوش مصنوعی و دوره های یادگیری ماشینی که دانش آخرین علم داده، یادگیری ماشین و فناوری هوش مصنوعی را در اختیار یادگیرندگان قرار می دهد. حرفه ای ها می توانند از این دانش برای به دست آوردن مزیت رقابتی استفاده کنند. علاوه بر این، این دوره ها برای حرفه ای ها از حوزه های مختلف با تجربیات متفاوت طراحی شده است. پس از این فرصت برای مهارت بیشتر استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید