کوالکام: انتظار نداریم بعد از سال 2024 از هواوی درآمد کسب کنیم


در پی ممنوعیت ایالات متحده برای صادرات تراشه به چین، کوالکام در پرونده مالی خود گفت که انتظار ندارد پس از سال 2024 از فروش تراشه ها به هواوی درآمد کسب کند.

همانطور که مشخص است، وزارت بازرگانی ایالات متحده مجوز کوالکام برای تامین تراشه های 4G و برخی دیگر از محصولات مدار مجتمع مانند تراشه های Wi-Fi را به هواوی و شرکت های وابسته آن لغو کرده است. این تصمیم به دنبال ممنوعیت شرکت‌های آمریکایی مانند کوالکام از فروش تراشه‌های 5G به هواوی پس از ممنوعیت تجارت ایالات متحده در سال 2019 صورت گرفت.

حالا با وجود این محدودیت، کوالکام دیگر نمی تواند محصولات اصلی و تراشه های گوشی های هوشمند خود را به این غول چینی بفروشد و از آن درآمد کسب کند. علاوه بر کوالکام، اینتل نیز از ممنوعیت اخیر صادرات تراشه به چین آسیب دید. با این حال، این شرکت توضیح داد که ممنوعیت اعمال شده برخی از مجوزهای صادرات کالاهای مصرفی را برای مشتریان چینی باطل می کند.

از آنجایی که این ممنوعیت برای کالاهای مصرفی اعمال می شود، ممکن است اینتل تراشه های لپ تاپ خود را به هواوی عرضه نکند. اما این شرکت آمریکایی احتمالاً می‌تواند تراشه‌های غیرمصرف‌کننده مانند تراشه‌های مورد استفاده در سرورهای مرکز داده را در اختیار هوآوی قرار دهد و از این طریق کسب درآمد کند.

در واکنش به تحریم‌های آمریکا، وزارت خارجه چین به شدت مخالفت کرد و اعلام کرد که چین قاطعانه با اقدامات آمریکا برای گسترش مفهوم امنیت ملی و سوء استفاده از کنترل‌های صادراتی برای سرکوب ناعادلانه شرکت‌های چینی مخالف است. لازم به ذکر است هواوی از سال 2019 توسط ایالات متحده تحریم شده و در لیست ممنوعیت تجارت قرار گرفته است.

این تحریم مانع از این می شود که شرکت های آمریکایی محصولات فناوری خود مانند تراشه های 5G را به این غول چینی بفروشند و درآمد کسب کنند. همچنین، در سال 2020، ایالات متحده به شرکت های خارجی با استفاده از تجهیزات تراشه سازی ایالات متحده دستور داد تا قبل از فروش محصولات نیمه هادی به هواوی مجوز دریافت کنند. نیازی به گفتن نیست که اکنون این مجوزها برای کوالکام و اینتل لغو شده است.